PARTNER PORTALU
  • BGK

Smog, zanieczyszczenie powietrza: Kraków namawia mieszkańców do wymiany pieców

  • PAP/AT    28 września 2017 - 08:13
Smog, zanieczyszczenie powietrza: Kraków namawia mieszkańców do wymiany pieców
Do wymiany w najbliższych dwóch latach pozostało w Krakowie jeszcze ok. 8 tys. pieców(fot.pixabay.com)

W Krakowie rusza kampania informacyjna od hasłem „Bądźmy razem w walce o czyste powietrze dla Krakowa”. Ma ona skłonić mieszkańców do wymiany pieców węglowych i przypomnieć im, że od 1 września 2019 r. w mieście wprowadzony będzie całkowity zakaz używania węgla do ogrzewania.
Na Rynku Głównym - w pobliżu Bazyliki Mariackiej i Wieży Ratuszowej - stanęły już tzw. "cube" czyli ogromne kostki z informacjami dla mieszkańców m.in. o tym, że wciąż mogą składać wnioski o dotację na wymianę pieców.

W ramach kampanii w przestrzeni publicznej pojawi się także 50 billboardów, 120 tzw. citylightów na przystankach i kilka tysięcy plakatów różnych formatów. Oklejony zostanie jeden tramwaj i osiem autobusów.

Czytaj też: Smog: Pakiet wsparcia dla najuboższych właścicieli domów jednorodzinnych od 2018 roku

"Chcemy jeszcze raz przypomnieć mieszkańcom, kiedy wchodzi w życie całkowity zakaz palenia węglem i co mogą zrobić, by wymienić piece węglowe. Są też wskazówki, co powinni zrobić, by powietrze, którym oddychamy było czystsze" - powiedział doradca prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza Witold Śmiałek.

Na kampanię tą przeznaczono z budżetu miasta 300 tys. zł.

Według danych Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta do wymiany w najbliższych dwóch latach pozostało w Krakowie jeszcze ok. 8 tys. pieców. Od początku tego roku złożono ponad 1,1 tys. wniosków o przyznanie dotacji na ten cel, a w 2016 r. - 5,3 tys. Jeśli ktoś złoży wniosek do końca roku, może uzyskać dotację w wysokości do 80 proc. kosztów, w 2018 r. będzie to do 60 proc. kosztów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Tomasz, 2017-11-09 21:20:31

    Naszym wyborem jest kocioł EEI Pellets kocioł na granulki ze sprasowanych trocin pelet, które należy do odnawialnych źródeł energii. Do niedawna nie wiedzieliśmy nawet co to jest. A okazuję się, że sprawdza się pod każdym względem. Kocioł automatyczny, bezobsługowy ekonomiczny. Technologia poszła b...ardzo do przodu i nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy. Dla przykładu: kocioł jest wyposażony w rozpalarkę i uruchamia się samoczynnie bez naszego udziału informuję o kończącym się paliwie w zbiorniku i pełnym popielniku. Na początku był to dla nas jakiś kosmos a teraz to codzienność :)  rozwiń