PARTNER PORTALU
 • BGK

Smog, zanieczyszczenie powietrza: Piece grzewcze poniżej V klasy emisyjnej tylko do końca czerwca 2018 r

 • PAP/AT    1 lutego 2017 - 11:28
Smog, zanieczyszczenie powietrza: Piece grzewcze poniżej V klasy emisyjnej tylko do końca czerwca 2018 r
W nowych kotłach wprowadzony ma być zakaz stosowania tzw. rusztów awaryjnych (fot.pixabay.com)

• Tylko do końca czerwca 2018 roku można będzie sprzedawać piece grzewcze o niższej niż piąta klasie emisyjnej - wynika wypowiedzi dyrektor departamentu innowacji resortu rozwoju Małgorzaty Szczepańskiej.

• Wprowadzony ma być zakaz stosowania tzw. rusztów awaryjnych.
Szczepańska powiedziała na posiedzeniu senackiej komisji środowiska, że jeżeli do 1 października br. producent wyprodukuje kocioł grzewczy o niższej klasie niż piąta (najwyższa), to będzie można go jeszcze sprzedać i zainstalować do końca czerwca 2018 r.

Zapowiedziała ponadto, że w nowych kotłach wprowadzony ma być zakaz stosowania tzw. rusztów awaryjnych. Często takie instalacje są wykorzystywane do spalania śmieci.

Szczepańska przekonywała, że ministerstwo rozwoju nie przewiduje problemów, by nowe regulacje dotyczące kotłów grzewczych weszły w życie jeszcze przed sezonem grzewczym 2017/2018. Powiedziała, że mimo, iż rozporządzenie w tej sprawie będzie musiało być jeszcze notyfikowane w KE, to resort zakłada, że "nie ma zagrożenia, by weszło z dniem 1 października".

Poinformowała jednak, że Ministerstwo Rozwoju przewiduje okres przejściowy dla producentów kotłów grzewczych. "Przewidzieliśmy, że kotły, które zostaną wyprodukowane do 1 października 2017 r. będzie można jeszcze wprowadzić do obrotu i do użytkowania do końca czerwca 2018 r." - powiedziała.

Czytaj też: Dopłaty do wymiany pieców, niska emisja, NFOŚiGW: Cała nadzieja w gminach

Szczepańska zapewniła jednocześnie, że koniec czerwca 2018 r. będzie "granicznym momentem", od którego nie będzie można sprzedawać bądź instalować kotłów grzewczych niższej klasy niż piąta.

Przedstawicielka MR poinformowała ponadto, że ministerstwo zdecydowało się na wprowadzenie zakazu stosowania w sprzedawanych kotłach tzw. rusztu awaryjnego. "To element, który umożliwiałby obchodzenie pewnych parametrów tych kotłów" - zwróciła uwagę.

O wprowadzenie takiego zakazu postulują środowiska ekologiczne. Polski Alarm Smogowy wskazuje, że kotły wyposażone w takie urządzenie, oprócz podajnika automatycznego, umożliwiają spalanie odpadów.

Rozporządzenie MR dot. norm dla kotłów ma wyeliminować z rynku tzw. kopciuchy, czyli paleniska niespełniające podstawowych norm w zakresie emisji pyłu i innych szkodliwych związków. Nowe restrykcje mają dotyczyć kotłów o mocy nie większej niż 500 kW, czyli takich, jakie stosowane są w gospodarstwach domowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (6)

 • aga, 2017-02-24 11:20:24

  szkoda ze te przepisy maja dotyczyc tylko małych pieców . Zastanawiam się co z wszelkiego typu elektrowniami i spalarniami ???
 • ?, 2017-02-08 11:53:52

  Szkoda, że problem dotyczący "wysp" na terenie kraju (oczywiście, są to ważne ale tylko wyspy) próbuje się rozwiązać kosztem całości. Dlaczego ludzie w Mikołajkach mają ponosić konsekwencje trucicieli z Katowic i Krakowa?
 • MA, 2017-02-07 15:22:42

  SZKODA ŻE NIE W 2028 ROKU. SZYBCIEJ POUMIERAMY ZANIM NAM SIE POWIETRZE POPRAWI. Jak wladzom na czyms zalezy to potrafia z dnia na dzien to wprowadzic. A tu sie nie da??? bo nie zalezy, no bo kraj weglem plynacy i tu mamy oczywisty konflikt