PARTNER PORTALU
  • BGK

Smog, zanieczyszczenie powietrza: Rząd chwali się sukcesami, posłowie apelują o radykalne działania

  • Bartosz Dyląg    7 grudnia 2017 - 05:59
Smog, zanieczyszczenie powietrza: Rząd chwali się sukcesami, posłowie apelują o radykalne działania
Czy rząd może pochwalić się realnymi sukcesami w walce ze smogiem? Fot. Shutterstock.com

Wiceminister środowiska Paweł Sałek mówił w Sejmie o działaniach rządu związanych z Programem Czyste Powietrze.
• W ramach Czystego Powietrza przygotowano 14 rekomendacji, które mają sprawić, że jego jakość w kraju ma się poprawić.

• Aktywny w tym zakresie jest NFOŚiGW, który od kwietnia do października w ramach Czystego Powietrza zakontraktował 700 mln zł.

• Posłowie uznali, że działania rządu są niewystarczające. Zaapelowali o radykalne działania, m.in. rozbudowę sieci gazowej.

 

W środę w Sejmie podczas posiedzenia komisji ochrony środowiska dyskutowano o działaniach rządu na rzecz poprawy jakości powietrza i likwidacji smogu.

Wiceminister środowiska Paweł Sałek przypomniał, że w resorcie środowiska od kilku miesięcy działa, powołany przez premier Beatę Szydło, komitet sterujący ds. Krajowego Programu Ochrony Powietrza. W ramach Czystego Powietrza przygotowano 14 rekomendacji, które mają sprawić, że jego jakość w kraju ma się poprawić.

W październiku wprowadzone zostało rozporządzenie dotyczące jakości kotłów, dwa lata wcześniej niż obliguje nas do tego UE. Sprawą standardów paliw zajmuje się Ministerstwo Energii. Dzięki niemu paliwo użytkowane w polskich paleniskach domowych ma spełniać określone wymogi.

Rozporządzenie resortu energii zakłada wycofanie z rynku m.in. mułów i flotokoncentratów. - W Polsce standardy jakości powietrza są czasami przekroczone ze względu na słabą jakość paliw używanych przez mieszkańców – podkreślił Paweł Sałek.

Wiceminister dodał, że faktem jest priorytetyzacja działań Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, od kwietnia do października NFOŚiGW w ramach Czystego Powietrza zakontraktował 700 mln zł. – Proszę pokazać mi inną jednostkę wdrożeniową, która z taką efektywnością podpisuje umowy na dofinansowanie różnego rodzaju przedsięwzięć – skomentował Paweł Sałek.

W NFOŚiGW są też duże pieniądze na rozwój sieci ciepłowniczej. Resort i NFOŚiGW chcą „rozwijać miejskie sieci ciepłownicze, dlatego, że jest to najlepszy sposób na przeciwdziałanie niskiej emisji”.
Jak wyjaśnił Sałek, do roku 2020 zaplanowano zakup 426 urządzeń sprawdzających czystość powietrza, 20 laboratoriów mobilnych – realizowane są w tej chwili przetargi.

Kolejnym ważnym działaniem rządu ws. przeciwdziałania smogowi jest realizacja dyrektywy MCP. Wdrożona została ustawa o średnich źródłach spalania.

- Jeżeli w ramach danego województwa są przekroczone normy emisji, to dane województwo może zaostrzyć te normy. Jeżeli samorządy wojewódzkie chcą poprawiać jakość powietrza, mogą z tego skorzystać – powiedział wiceminister środowiska.

W opinii wiceministra Sałka na najbliższym posiedzeniu Sejmu być może zostanie uchwalona ustawa związana z Inspekcją Ochrony Środowiska. – Ma to służyć poprawie funkcjonowania laboratoriów, a także odpowiedniego sposobu przygotowywania danych – wyjaśnił.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • Doradca Instytutu OŚ, 2017-12-09 19:33:46

    Witajcie! W ramach kampanii informacyjnej mam przyjemność być Waszym doradcą online. Pozostaję do dyspozycji dla wszystkich zainteresowanych tematyką smogu i innych aspektów szeroko rozumianej ochrony środowiska. Jeśli macie jakiekolwiek pytania, chętnie na nie odpowiem zarówno w tym jak i skorelow...anych wątkach. Marcin, Doradca online Instytutu Ochrony Środowiska  rozwiń