PARTNER PORTALU
  • BGK

Smog, zanieczyszczenie powietrza: W centralnej Polsce przewidywany dalszy wzrost stężenia

  • bad    18 stycznia 2017 - 16:22
Smog, zanieczyszczenie powietrza: W centralnej Polsce przewidywany dalszy wzrost stężenia
Prognozowany jest dalszy wzrost stężeń pyłu zawieszonego. (fot.pixabay.com)

• Prognozowane na najbliższe dni warunki meteorologiczne mogą sprzyjać kumulacji zanieczyszczeń w centralnej części Polski.
• W godzinach wieczornych może przyczynić się to do dalszego wzrostu stężeń pyłu zawieszonego - informuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
W środę (18 stycznia) stężenia pyłu zwieszonego na większości obszaru kraju są w zakresie od niskich do umiarkowanych. Podwyższone stężenia pyłu zawieszonego występują na obszarze miast centralnej Polski (Warszawa, Łódź, Płock) oraz w Dąbrowie Górniczej, Zakopanem i Nowym Targu.

Najwyższe stężenia pyłu zawieszonego w tym czasie wystąpiły w miejscowościach podwarszawskich, np. w Otwocku, Piastowie czy Legionowie. Wysokie stężenia pyłu PM10 lub/i pyłu PM2,5 występują obecnie również w innych miastach środkowego Mazowsza (Siedlce, Żyrardów).

Czytaj też: Smog to nie tylko problem rządu. Jak samorządy mogą pomóc?

Aktualne prognozy do 20 stycznia przewidują utrzymywanie się słabego wiatru (0,2-5 m/s) na obszarze całego kraju (z wyłączeniem wybrzeża, gdzie wiatr będzie silniejszy), co wraz z utrzymującymi się niskimi temperaturami poniżej zera oraz lokalnymi mgłami może lokalnie wpłynąć na pogorszenie się jakości powietrza.

Dopiero 21 stycznia przewidywany jest nie tylko na wybrzeżu, ale i w północno-wschodniej i centralnej części kraju umiarkowany wiatr wiejący z prędkością 5-8 m/s, sprzyjający poprawie stanu jakości powietrza.

1-godzinnych wartości stężeń pyłu zawieszonego PM10 nie należy bezpośrednio odnosić do poziomu dopuszczalnego wynoszącego 50 µg/m3, ponieważ jest to wartość stężenia średniodobowego, a nie 1-godzinnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.