Smog, zanieczyszczenie powietrza: W Wieliczce rehabilitacja osób chorujących z powodu smogu

Szpitale w Zakopanem, w Jaroszowcu pod Krakowem i kopalnia soli w Wieliczce podpisały porozumienie w sprawie rehabilitacji osób chorujących z powodu smogu - informuje "Gazeta Wyborcza".
Smog, zanieczyszczenie powietrza: W Wieliczce rehabilitacja osób chorujących z powodu smogu
Wieliczka ma warunki do leczenia osób chorujących z powodu smogu. Fot. pixabay

Mieszkańcy Krakowa oddychają najbrudniejszym powietrzem w Polsce. Ale Kraków jako jedyne miasto w Polsce ma unikalne warunki, żeby płucom pomóc - to dwie kopalnie soli, w Wieliczce i Bochni. Wystarczy kilka godzin spaceru podziemnymi korytarzami, żeby poczuć się lepiej.

"Płuca, które wdychają zanieczyszczone powietrze, należy rehabilitować tak samo jak rękę po złamaniu. Dlatego razem ze szpitalem w Zakopanem podpisaliśmy porozumienie o współpracy z kopalnią soli w Wieliczce, gdzie mają duże sukcesy w pomaganiu takim pacjentom" - mówi Krzysztof Grzesik, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Chorób Płuc w Jaroszowcu pod Krakowem.

Rehabilitacja odbywa się 135 metrów pod ziemią. Cykl leczenia trwa 14 lub 24 dni, podczas których pacjenci trenują oddech, wydolność i siłę. "Solne ściany działają jak filtr, który ściąga wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia" - wyjaśnia Magdalena Kostrzon, pełnomocniczka ds. badań naukowych i rozwoju w kopani soli w Wieliczce.

W Polsce rocznie nawet 45 tys. osób umiera z powodu zanieczyszczonego powietrza.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Czy ktoś używał masek CITYMASK takich jak tutaj w sklepie medmarket pl Jakieś opinie, sugestie co do trwałości.

tomek, 2017-02-04 15:44:21 odpowiedz

tańszym i ekologiczniejszym rozwiązaniem jest pellet, tylko trzeba pamiętać żeby nie kupować byle czego

mineka, 2017-02-04 13:55:20 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE