PARTNER PORTALU
 • BGK

Smog, zanieczyszczenie powietrza: Znowu znaczne pogorszenie jakości powietrza w polskich miastach

 • bad    17 stycznia 2017 - 11:15
Smog, zanieczyszczenie powietrza: Znowu znaczne pogorszenie jakości powietrza w polskich miastach
Tak wygląda smog zabijający warszawiaków. Fot. YouTube

• We wtorek, 17 stycznia jakość powietrza w wielu polskich miastach znacznie się pogorszyła. O smogu informują m.in. służby miejskie Warszawy, Rzeszowa, Olsztyna, Sanoka, Katowic, Bielska-Białej czy Cieszyna.
• Problemem tym zajmie się we wtorek podczas posiedzenia Rady Ministrów rząd.
- Osoby narażone na ryzyko powinny pozostać w domu, a w celu ograniczenia zanieczyszczeń warto postawić na komunikację miejską i zostawić auta na parkingach – informuje UM Warszawa.

Prognozowane wysokie stężenia są spowodowane niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Osoby starsze i dzieci, astmatycy, osoby z chorobami serca oraz dróg oddechowych, powinny unikać dłuższego przebywania na zewnątrz. Apelujemy o powstrzymanie się od palenia w kominkach i przypominamy o całkowitym zakazie opalania domowych pieców śmieciami i odpadami.

Podobna sytuacja jest na przykład w Rzeszowie. Mapy z jakością powietrza we wtorek pokryte są bordowym kolorem, co oznacza najwyższy stopień zanieczyszczonego powietrza w stolicy Podkarpacia (indeks jakości 10, czyli bardzo zły).

Rząd zajmie się smogiem

Na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów zostaną przedstawione rekomendacje dotyczące  walki ze smogiem. Przewiduje się m.in. wyeliminowanie starych pieców na bardziej ekologiczne, choć kary dla osób korzystających ze starych pieców nie są przewidziane, korzystanie z paliw wyższej jakości, instalowanie czujników w specjalnych miejscach, upowszechnienie badań jakości powietrza, działania dotyczące spalanych materiałów, termoizolację budynków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • briskus, 2017-01-18 11:45:13

  Rzeszów ma tylko jeden klin napowietrzający od południowo zachodniej strony miasta. Stąd wieje 75% wiatrów. Ferenc i lobby budowlane chce to zabudować. Jak nikt temu się nie sprzeciwi to skończy się to tragicznie dla miasta. Będziemy wtedy oddychać smogiem nie tylko w zimie i żadne nowe autobusy już... tu nie pomogą. Rzeszów położony jest w niecce i dlatego to jest takie ważne.  rozwiń
 • Ona, 2017-01-17 13:33:04

  Do Gimpel: a ty po cona każdym portalu piszesz to samo? Niewystarczy raz?
 • Gimpel, 2017-01-17 12:01:41

  Czy Hanna Gronkiewicz-Waltz zostanie pociągnięta do odpowiedzialności za zgodę na fajerwerki przy sytuacji pogodowej ułatwiającej utrzymywanie się dymów i pyłów w powietrzu? Na dolnym Mokotowie jeszcze co najmniej 3 godziny po pokazie pod Palacem Kultury utrzymywał się wyczuwalny zapach fajerwerków....  rozwiń