PARTNER PORTALU
  • BGK

Smog, zawieszone lekcje w szkołach: Rzecznik Praw Dziecka interweniuje w trzech resortach

  • MIW    10 stycznia 2017 - 11:04
Smog, zawieszone lekcje w szkołach: Rzecznik Praw Dziecka interweniuje w trzech resortach
pixabay.com

• Rzecznik Praw Dziecka (RPD) apeluje o sformułowanie wytycznych, uwzględniających sposób postępowania placówek oświatowych i innych miejsc pobytu dzieci w sytuacji znacznego przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza.
• Pismo z takim wnioskiem Rzecznik przesłał do ministerstwa edukacji narodowej, ministerstwa zdrowia oraz ministerstwa środowiska.
- Problem zagrożenia smogiem nie jest nowy, jednak wydaje się, że w chwili obecnej stanowi większe zagrożenie dla zdrowia i życia dzieci – stwierdza w swoim wystąpieniu Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

Na razie samorządy i szkoły na własną rękę podejmują decyzje dotyczące tego jak zachować się w razie wystąpienia tak dużych przekroczeń stężenia pyłu zawieszonego jak to ma miejsce obecnie.

Wczoraj prezydent Rybnika wyraził zgodę na zawieszenie dziś i jutro (10 – 11 stycznia) zajęć we wszystkich placówkach oświatowych prowadzonych przez samorząd. Z kolei w Wodzisławiu Śląskim władze dały rodzicom „zielone światło” do nieposyłania dziś i jutro swych dzieci do szkoły (nieobecność w tych dniach ze względu na stan powietrza będzie usprawiedliwiona).

W swym piśmie RPD powołuje się na przykład Rybnika. Wskazuje ponadto, że obecnie największe przekroczenie pyłów w powietrzu notuje się w Warszawie, Krakowie, Kielcach, a także na terenie województwa śląskiego i opolskiego.

- Wobec powyższego, z uwagi na dobro dzieci (…) zwracam się do Państwa Ministrów o podjęcie współpracy w celu najskuteczniejszej ochrony zdrowia dzieci zamieszkałych w ww. miejscach. Proszę także o pilne sformułowanie wytycznych o charakterze systemowym, uwzględniających sposób postępowania placówek oświatowych i innych miejsc pobytu dzieci w sytuacji podwyższonych norm zanieczyszczenia powietrza, a następnie przekazanie informacji w tym zakresie do wiadomości publicznej za pośrednictwem masowego przekazu, kuratorów oświaty, SANEPID-ów, dyrektorów placówek i in. – czytamy w piśmie RPD.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.