PARTNER PORTALU
 • BGK

Smogathon 2017 w Krakowie ma już finalistów

 • PAP/PSZ    24 listopada 2017 - 14:09
Smogathon 2017 w Krakowie ma już finalistów
Smog w Krakowie (fot. Shutterstock)

Dwanaście start-upów z całego świata posiadających rozwiązania przyczyniające się do poprawy jakości powietrza zakwalifikowało się do tegorocznego finału Smogathonu w Krakowie, czyli konkursu na innowacje dotyczące walki ze smogiem. Zwycięzca otrzyma 100 tys. dolarów.




• Nazwa Smogathon powstała ze skojarzenia dwóch słów - smog oraz hackathon, które jest określeniem kreatywnych spotkań.

• Jedynym polskim finalistą jest substancja poprawiająca efektywność spalania paliw węglowodorowych.

• Pierwszą edycję imprezy wygrał krakowski start-up Airly.

Jak poinformował w piątek Maciej Ryś, pomysłodawca Smogathonu, zwycięski zespół zostanie ogłoszony w poniedziałek na zakończenie krakowskiej imprezy. Wcześniej przez cały weekend prezentowane rozwiązania będą oceniane przez mentorów w czterech panelach eksperckich: biznes, technologia, innowacje, społeczny. Panele te wyłonią sześć zespołów do ścisłego finału.

"Tegoroczna edycja Smogathonu, to tak naprawdę globalny konkurs technologiczny, bo półfinały odbywające się w pięciu krajach: Hongkongu, Indiach, Polsce, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, spośród 120 zgłoszeń wyłoniły nam 12 zespołów, które przyjechały na finał do Krakowa" - zaznaczył Ryś.

Jak ocenił, 12 zespołów proponuje "niesamowite, zróżnicowane projekty". "To niesamowite obserwować, jak ludzie walczą ze smogiem na całym świecie" - dodał organizator.

Wśród finałowych propozycji znalazły się: kompaktowy i niedrogi czujnik jakości powietrza, urządzenie przypominające obraz zamieniające dwutlenek węgla w tlen, urządzenie filtrujące powietrze w formie poduszki umieszczanej w wózku dziecięcym, designerska maska antysmogowa z czujnikiem informującym o konieczności zmiany filtra czy urządzenie, które ogranicza emisję spalin pochodzących z silników samochodów.

W finale są też: technologia pozwalająca na obniżenie poziomu zanieczyszczeń wydobywających się z generatora/agregatu prądotwórczego, urządzenie do zamontowania na końcu rury wydechowej samochodu przekształcające szkodliwe substancje w atrament i farby, technologia bezfiltrowego oczyszczania powietrza oraz system sterylizacji powietrza zwalczający szkodliwe gazy, pyły i wirusy wewnątrz pomieszczeń.

Jedynym polskim finalistą jest substancja poprawiająca efektywność spalania paliw węglowodorowych. Rywalizują także membrana okienna nieprzepuszczalna dla niebezpiecznych dla zdrowia zanieczyszczeń oraz osobisty czujnik jakości powietrza, który można przypiąć np. do torebki bądź plecaka.

Zwycięski zespół wybierze profesjonalne jury. Otrzyma on 100 tys. dolarów, z czego 75 tys. zostanie przeznaczone na wdrożenie innowacyjnego produktu.

Nazwa Smogathon powstała ze skojarzenia dwóch słów - smog oraz hackathon, które jest określeniem kreatywnych spotkań, podczas których specjaliści z różnych dziedzin wypracowują innowacyjne rozwiązania konkretnych problemów.

Pierwszą edycję imprezy wygrał krakowski start-up Airly z pomysłem na stworzenie systemu rozproszonych sensorów rejestrujących i prezentujących zanieczyszczenia powietrza. Projekt jest intensywnie realizowany przede wszystkim w Krakowie i bliskich okolicach, ale rozprzestrzenia się również w innych rejonach kraju.

W zeszłym roku wygrała konstrukcja CityTree wypełniona mchem pochłaniającym smog autorstwa niemieckiej firmy Green City Solutions. Pomysł berlińskiego start-upu można już spotkać w miastach Brukseli, Berlinie czy Tokio. Według przedstawicieli Smogathonu wkrótce ma się też pojawić w Polsce.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.