PARTNER PORTALU
  • BGK

"Smogowe" miasta łączą siły. Apelują o rozszerzenie rządowego programu

  • PAP/KDS    26 lutego 2018 - 21:13
"Smogowe" miasta łączą siły. Apelują o rozszerzenie rządowego programu
- Apelujemy o objęcie wszystkich 33 najbardziej zanieczyszczonych polskich miast rządowym programem termomodernizacji - czytamy w petycji. (fot. Katarzyna Domagała-Szymonek/PTWP)

W poniedziałek (26.02) ruszyła zbiórka podpisów pod petycją o włączenie do rządowego programu termomodernizacji #PolskaBezSmogu 2018-2027 wszystkich 33 miast, które znalazły się na słynnej liście WHO.
  • W czwartek (22 lutego) premier Mateusz Morawiecki ogłosił rządowy program termomodernizacji #PolskaBezSmogu 2018-2027. 
  • Zabrakło na niej kilkunastu miast, które znalazły się na słynnej liście WHO. 
  • Teraz przedstawiciele katowickich stowarzyszeń oraz grupa radnych Dąbrowy Górniczej rozpoczęli zbiórkę podpisów pod petycją w sprawie objęcia rządowym programem wszystkich miast z listy, oraz tych, które borykają się ze smogiem.

W poniedziałek o składanie podpisów pod swoją petycją apelowali podczas konferencji prasowej w Katowicach przedstawiciele Katowickiego Alarmu Smogowego i Stowarzyszenia BoMiasto.

- Apelujemy o objęcie wszystkich 33 najbardziej zanieczyszczonych polskich miast rządowym programem termomodernizacji. Tylko działania kompleksowe dają szansę na poprawę jakości powietrza, a tym samym ograniczenie zagrożeń zdrowotnych dla polskiego społeczeństwa - czytamy w petycji.

Czytaj więcej: Program #PolskaBezSmogu nie dla Krakowa, Rybnika, Sosnowca. Miasta będą interweniować u premiera

Patryk Białas z Katowickiego Alarmu Smogowego powiedział podczas konferencji, że 600 osób rocznie przedwcześnie umiera w Katowicach właśnie z powodu smogu. - Katowiczanin oddychając katowickim powietrzem dostarcza organizmowi tyle toksyn, jakby wypalił 2,5 tys. papierosów. Tylko w ubiegłym roku mieliśmy ogłoszonych 37 alarmów smogowych - według paryskich standardów, bo według polskich zaledwie trzy - dodał.

W petycji przygotowanej przez przedstawicieli Dąbrowy Górniczej wskazano, że Światowa Organizacja Zdrowia zaliczyła 33 polskie miasta, w tym Dąbrowę Górniczą, do grona 50 najbardziej zanieczyszczonych na całym globie. Tymczasem rządowy program termomodernizacji ma objąć tylko 22 z nich.

Decyzja ta - jak podkreślono w petycji - dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej jest niezrozumiała, nieracjonalna, dzieląca mieszkańców na lepszych i gorszych, a przez to bardzo krzywdząca sporą część społeczeństwa. Zdaniem radnych smog nie zna granic, nie wybiera, i dla wszystkich jest tak samo szkodliwy, uciążliwy i utrudniający normalne życie.

Czytaj więcej: Smog, Jadwiga Emilewicz: W ciągu pięciu lat jakość powietrza w miastach się poprawi

Inicjatywę radnych wsparł swoim podpisem prezydent miasta Zbigniew Podraza, który zamierza zachęcać do współpracy w tej sprawie włodarzy sąsiednich miast.

Według zapowiedzi, program "Smog Stop" ma być realizowany w najbardziej dotkniętych smogiem gminach w Polsce. Projekt termomodernizacji budynków ma ruszyć w 22 z 33 polskich miastach, które znalazły się na liście 50 miast najbardziej dotkniętych smogiem, przygotowanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Aż siedem miast z Polski jest w pierwszej dziesiątce - to m.in.: Żywiec, Pszczyna czy Rybnik. Rząd zapowiada, że do końca maja zostanie uchwalona nowela ustawy o wspieraniu remontów i termomodernizacji, która da podstawę do uruchomienia 180 mln zł z Funduszu Termomodernizacji.

Cały program termomodernizacji w 22 gminach ma kosztować ok. 750 mln zł. Będzie skierowany do mniej zamożnych osób, a termomodernizacja obejmie ok. 15-16 tys. domów. Inwestycje mają ruszyć w sierpniu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.