PARTNER PORTALU
 • BGK

Smutny los czeka mazurskie norki

 • PAP    15 lutego 2012 - 10:54
Smutny los czeka mazurskie norki

Do kwietnia ornitolodzy z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków w województwie warmińsko-mazurskim będą wyłapywać i usypiać norki amerykańskie. Argumentują, że ten gatunek niszczy bardzo wiele gniazd ptactwa wodnego.
Ornitolodzy będą łapać norki w sześciu miejscach, popularnych koloniach lęgowych ptaków wodnych: w Kwiecewie, Sątopach-Samulewie, na jeziorze Bierdawy, na stawach w Nerwiku, w Pieckach i na jeziorze Ryńskim.

"Norki od lutego do kwietnia wykazują największą aktywność, a poza tym w kwietniu większość ptaków zaczyna składanie i wysiadywanie jaj" - wyjaśnił Sebastian Menderski z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków w Olsztynie.

Norki żywią się rybami, płazami, wyjadają też ptasie jaja z gniazd. Ponieważ jest ich bardzo dużo, ornitolodzy oceniają, że są poważnym zagrożeniem dla wielu gatunków ptaków, zwłaszcza wodnych.

Menderski tłumaczył, że ornitolodzy zamierzają odławiać norki wczesną wiosną i jesienią przez dwa lata. W tym czasie będą monitorować skutki swoich działań. "Nasz plan zakłada wyłapanie w ciągu dwóch lat 180 sztuk norek amerykańskich. Zdajemy sobie jednak sprawę, że to nieosiągalna dla nas liczba, bo to sprytne zwierzę" - powiedział PAP Menderski.

Ornitolodzy będą łapać norki w tzw. żywołapki, a złapane zwierzęta usypiać. Uśpione z kolei trafią do Zakładu Badania Ssaków PAN w Białowieży.

"Norki żyją na brzegach stawów i jezior, na śniegu czy piasku zostawiają ślady swoich łapek, więc ustawienie żywołapek w odpowiednich miejscach nie będzie trudne" - powiedział ornitolog.

W ostatnich latach populacja norki amerykańskiej w Polsce znacznie wzrosła. Doszło nawet do wyparcia przez nią niemal całkowicie mniejszej norki europejskiej. "Populacja norki amerykańskiej jest tak liczna, że wciągnięto ją na listę zwierząt łownych i myśliwi mogą do niej strzelać przez okrągły rok" - przypomniał Menderski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (5)

 • GOŁĄB, 2012-02-15 21:51:56

  Los ma to do siebie,że lubi się odmieniać.Niektórzy ludzie dobrze to już odczuli,prawdaż?ZAWSZE trzeba wierzyć,że i dla norek nadejdą piękne czasy!!!
 • Meloman, 2012-02-15 21:38:05

  tak właśnie. smutny los...
 • Małachowski, 2012-02-15 20:19:16

  A borsuczki to co,zapomniane? Trochę tak,przyznacie albo...nie przyznacie?Ta wersja chyba jest prawdziwa,no nie?