PARTNER PORTALU
  • BGK

Solarne wiaty przystankowe z Lubina

  • wnp.pl (Tadeusz Gańczarczyk)    24 listopada 2009 - 13:54

Spółka Dekobau z Lubina postawiła w Polkowicach wiaty przystankowe zasilane energią słoneczną. Na razie są to dwa obiekty, ale w przyszłości instalowane będą kolejne.
Wiata przystankowa zasilana energią słoneczną zaprojektowana i wykonana w Dekobau jest droższa od tradycyjnej. Kosztuje około 35 tys. zł, podczas gdy na najtańszą tradycyjną podłączoną do sieci energetycznej miasta wydają około 5-8 tys. zł.

– Oszczędności pojawiają się później i po jakimś czasie bilans jest na korzyść solarnych. Tradycyjne wiaty pobierają prąd, a te zasilane energią słoneczną prawie nic nie kosztują w okresie eksploatacji – tłumaczy Krzysztof Koptyński, prezes spółki Dekobau.
Spółka Dekobau w działaniach związanych z energią odnawialną współpracuje z austriacką firmą HEIc Hornbachner Energie Innovation Consulting GmbH, która ma w swojej ofercie m.in. uliczne lampy solarne.

Wiaty są wyposażone w akumulatory, dzięki czemu mogą funkcjonować nawet przy pochmurnej pogodzie. Mogą gromadzić energię, która pozwoli im funkcjonować przez cztery do pięciu dni. Na tylnych ścianach mają ruchomą powierzchnię reklamową, co pozwoli na większe wpływy z reklam niż w przypadku tradycyjnej wiaty.

Prezes Koptyński uważa, że będą kolejne zamówienia na wiaty solarne, także z innych miast, bo zainteresowanie nowym produktem jest duże.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • sasza, 2010-06-11 18:29:01

    a poza tym ogranicza sie emisje CO2 do atmosfery.