PARTNER PORTALU
  • BGK

Solary i elektrownie wiatrowe w gminie?

  • KB    19 marca 2010 - 09:37
Solary i elektrownie wiatrowe w gminie?

Tyszowce będą się starać o unijne pieniądze na wykorzystywanie tańszej i ekologicznej energii.
Z takim pomysłem wystąpiły władze miasta, ale ostateczną decyzję uzależniały od tego ilu mieszkańców zadeklaruje chęć instalowania na swoich budynkach kolektorów słonecznych. - Zainteresowanie tą propozycją jest tak duże, że warto spróbować sięgnąć po unijne wsparcie - mówi burmistrz Tyszowiec Mariusz Zając.

Deklaracje w sprawie montowania solarów złożyło w urzędzie miasta 350 właścicieli budynków, ale urządzenia mają być też instalowane na obiektach użyteczności publicznej.

Burmistrz nie wyklucza, że gmina złoży własny projekt razem z innymi partnerami.

Montaż kolektorów słonecznych to poważna, ale opłacalna inwestycja. Szacuje się, że jedna instalacja może kosztować około 15 tysięcy złotych. Jeśli jednak gmina otrzyma unijne wsparcie właściciele budynków mogliby za nią płacić nie więcej niż 3 tysiące.

To czy i kiedy solary będą montowane w Tyszowcach zależy od losów wniosku o dofinansowanie. Według nieoficjalnych informacji konkurs ofert ma być ogłoszony w przyszłym miesiącu.

Niewykluczone, że oprócz kolektorów słonecznych mieszkańcy gminy będą korzystać także z innych odnawialnych źródeł energii. Dwie firmy wciąż sprawdzają czy w okolicy Tyszowiec opłaca się budować elektrownie wiatrowe.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Mieszkaniec Siemianowic, 2010-03-23 12:28:47

    Gminy nic nie robią w tym zakresie.Siemianowice budują fontanny ,robią wystawne place wokół Urzędu Miasta ,podświetlają i remontują Urząd Miasta ale o energii z solarów to chyba nic nie wiedzą a co dopiero aby cos robiły w tym kierunku.Ja już mam solar 7 lat i grzeję nim ciepłą wodę.Od kwietnia do k...ońca października prawie nie zużywam gazu i urząd mnie w tym nie wspomógł i dalej nikogo nie wspomaga.Urzędy są w niektórych miastach "100 lat za murzynami"  rozwiń