PARTNER PORTALU
  • BGK

Sosnowiec chce sprawdzić elektrofiltry na kominy, aby je dotować

  • PAP/JS    7 listopada 2017 - 21:54
Sosnowiec chce sprawdzić elektrofiltry na kominy, aby je dotować
Zadaniem elektrofiltrów zaprojektowanych przez dr. Roberta Kubicę z Politechniki Śląskiej jest usunięcie ze spalin pyłu powstającego ze spalania paliw stałych, w tym węgla (fot. pixabay.com)

Samorząd Sosnowca pilotażowo wdroży projekt montażu elektrofiltrów na kominach domów. Chce pozyskać ok. dziesięciu takich urządzeń, które mają znacząco ograniczać emisję pyłów. Jeśli się sprawdzą, miasto zamierza dotować ich zakup przez mieszkańców.
• Skuteczność takich elektrofiltrów może wahać się od 50 do 90 proc. w zależności od rodzaju i jakości źródła.

• Podobne urządzenia są instalowane na kominach m.in. w Niemczech czy w Skandynawii.

• Inicjatorzy przedsięwzięcia wskazują, że same elektrofiltry nie są niczym nowym - od dawna stosuje się je w energetyce i ciepłownictwie, gdzie najczęściej są instalowane w kotłowniach, za urządzeniami grzewczymi.

Chodzi o pilotażowy program ograniczenia niskiej emisji, dzięki elektrofiltrom kominowym, zainicjowany przez katowicką Grupę CZH. W połowie października br. pierwsze takie instalacje zamontowano w Goczałkowicach-Zdroju. Montaż kolejnych zapowiedziano wówczas m.in. w Tomaszowie Mazowieckim, Nowym Targu, Żywcu, Zabrzu i Sosnowcu.

We wtorek (7 listopada) władze Sosnowca podtrzymały wolę pilotażowego wdrożenia projektu i pozyskania do kilkunastu filtrów, które zostaną próbnie zainstalowane w budynkach prywatnych oraz Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych. Samorządowcy zaakcentowali przy tym, że bardzo mocno chcą włączać się w walkę z niską emisją i smogiem w woj. śląskim.

"Niestety niedobra informacja jest taka, że CZH wystąpiła o dofinansowanie pilotażowego programu prac w części badawczej i wdrożeniowej do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, no i co pewnie musi wszystkich w woj. śląskim zastanawiać, (…) ten wniosek został odrzucony" - powiedział dziennikarzom prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński. "Mimo to postanowiliśmy współpracować z CZH dalej" - zadeklarował.

Przytoczył przy tym szacunki ekspertów, że skuteczność takich elektrofiltrów może wahać się od 50 do 90 proc. w zależności od rodzaju i jakości źródła, a podobne urządzenia są instalowane na kominach m.in. w Niemczech czy w Skandynawii. "Bardzo dobrze się sprawują i kosztują około czterech tysięcy, przy czym tam w euro, a te polskie - w złotych" - wskazał Chęciński.

"Do końca listopada będziemy szukać rozwiązań, w jaki sposób miasto może otrzymać ok. 10 takich urządzeń - nie wiemy jeszcze, czy to będzie dzierżawa czy po prostu je kupimy. Na pewno będziemy chcieli je jak najszybciej zainstalować" - zaznaczył prezydent Sosnowca. Zapowiedział, że jeśli skuteczność elektrofiltrów potwierdzi się, miasto będzie chciało wprowadzić dofinansowania do ich zakupu przez właścicieli prywatnych posesji - w swojej uchwale dotyczącej wymiany źródeł ciepła na ekologiczne.

Podczas październikowej prezentacji elektrofiltrów w Goczałkowicach inicjatorzy pilotażu szacowali, że - przy dofinansowaniu urządzeń z funduszy ekologicznych - w ciągu najbliższych pięciu lat rynek mógłby wchłonąć nawet 50 tys. indywidualnych elektrofiltrów, dzięki którym np. właściciele domów ogrzewanych węglem byliby w stanie spełnić wymogi samorządowych uchwał antysmogowych bez konieczności zmiany paliwa czy wymiany pieca.

"Zakończyliśmy fazę testów i certyfikacji, przystępujemy do montażu elektrofiltrów w tych gminach, które zgłosiły swój akces do pilotażu. Liczymy, że przy wsparciu funduszy ekologicznych, głównie wojewódzkich, uda się upowszechnić to rozwiązanie, pozwalające na skuteczne ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza" - mówił wówczas prezes Grupy CZH Adam Gorszanów.×
KOMENTARZE (2)

  • Jarek, 2017-11-08 10:20:14

    Do Tuti Fruti: Głupi jesteś. Doprowadzenie ciepła systemowego, czy rozbudowa infrastruktury to gigantyczne koszty. Nie da się ich zresztą zrobić szybko. Aby poprawić jakość powietrza trzeba korzystać z rożnych rozwiązań, a elektrofiltry są jednym z nich.
  • Tuti Fruti, 2017-11-08 09:41:02

    Zamiast budować infrastrukturę na swoim terenie aby podawać ciepło z miejskiej ciepłowni - będą zakładać energożerne elektrofiltry na zrujnowanych kominach... Poziom samorządów jest taki sam jak stan na fotografii...