Sosnowiec: E-nos sprawdzi zapach powietrza w przedsiębiorstwie gospodarki odpadami

• Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami w Sosnowcu (MPGO) chce zlecić badania zapachu na swoim terenie.
• Zostanie wykonane wspólnie z naukowcami z Politechniki Gdańskiej, za pomocą urządzenia określanego mianem e-nosa.
Sosnowiec: E-nos sprawdzi zapach powietrza w przedsiębiorstwie gospodarki odpadami
Zlecenie badań zapachu ma związek ze skargami mieszkańców, którzy narzekali na uciążliwą woń (fot.sosnowiec.pl)

Zlecenie badań ma związek ze skargami mieszkańców, którzy narzekali na uciążliwą woń. Przedstawiciele przedsiębiorstwa uważają, że to nie ono jest źródłem tych uciążliwości.

"Przeprowadzimy badania metodą olfaktometrii dynamicznej, które będą polegały na identyfikacji woni oraz pomiarze stężenia odorantów. Za pomocą stosownego algorytmu, urządzenie zwane e-nosem, określając stosunek amplitud sygnałów wskaże źródła zapachów" - wyjaśnił prezes MPGO w Sosnowcu Jacek Gaim.

Przedstawiciele przedsiębiorstwa zaznaczają, że choć śmieci z zasady nie mogą przyjemnie pachnieć, to jednak nie powinny stwarzać uciążliwości o charakterze społecznym. MPGO przekonuje, że spełnia wszystkie kryteria w zakresie przetwarzania i zagospodarowania odpadów nakładanych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Czytaj też: Zakład przetwarzania śmieci w Radiowie mniej śmierdzi

Przedsiębiorstwo działa w sosnowieckiej dzielnicy Juliusz. 80 proc. trafiających tu śmieci to odpady z Sosnowca - mokre, suche i szkło. Na uciążliwy smród uskarżali się zwłaszcza mieszkańcy sąsiedniej dzielnicy - Klimontowa.

"Stoimy na stanowisku, że źródło zapachu nie pochodzi z naszego zakładu i chcemy to wykazać, zlecając badania" - powiedziała kierownik ds. organizacji i marketingu w sosnowieckim MPGO Agnieszka Ziętara.

Zaznaczyła, że dodatkowe szczegóły dotyczące badań zostaną przekazane po podpisaniu umowy z wykonawcą. Powinno to nastąpić w najbliższych tygodniach. Same badania mają być wykonane jeszcze w tym roku.

Według informacji ze strony Politechniki Gdańskiej, wieloczujnikowy elektroniczny nos służący do pomiaru jakości powietrza opracowali naukowcy z Katedry Inżynierii Chemicznej i Procesowej Wydziału Chemicznego. Jak przekonują naukowcy, nie ma obaw, że ich e-nos ulegnie awarii przy wysokich stężeniach wonnego powietrza jak to ma niekiedy miejsce w przypadku powszechnie stosowanych obecnie technik. Nowe urządzenie obniża też koszty i skraca czas analiz.

Rozpoznanie zapachu polega na odczytaniu specyficznych właściwości pobranej próbki powietrza. Odczytu dokonuje się na drodze analizy komputerowej, z wykorzystaniem wbudowanego systemu mikroprocesorowego. Sygnały poszczególnych czujników gromadzone i przetwarzane są w postaci cyfrowej, a następnie uśredniane, obliczane są ich wzajemne proporcje. W ten sposób powstaje tzw. profil zapachowy danej próbki.

Jak kilka tygodni temu zapowiedział wiceminister środowiska Paweł Sałek, w ciągu roku resort środowiska chce przygotować ustawę, która ma uregulować kwestie związane z uciążliwością zapachową, w tym jej mierzenie. Wcześniej ma powstać kodeks dobrych praktyk dla przedsiębiorców

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (15)ZOBACZ WSZYSTKIE

09.04.2017 godz 22.30 smród okropny na Kalinowej, nie da się otworzyć okna.

Lm, 2017-04-09 23:02:30 odpowiedz

Do ...: co Ci naukowcy z Gdańska ustalili, bo jak na razie cisza, nic nie piszą i nic nie mówią o problemie. A smród jak był tak jest nadal!!!

Iza, 2016-09-13 20:44:45 odpowiedz

Do Mieszkaniec: masz rację w nocy czuć najbardziej, zwłaszcza nad ranem. Ten fetor potrafi wybudzić śpiącego człowieka ze snu! To jakiś horror!!! Piszcie moi drodzy o tym smrodzie. Trzeba się zorganizować i zebrać świadków, próbki tego smrodu i napiszmy wspólnie petycję do Urzędu - do Ochrony Środow...iska. Niech w końcu coś z tym smrodem zrobią, bo nas mieszkańców trują! rozwiń

Mieszczanie, 2016-09-13 20:42:30 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE