PARTNER PORTALU
 • BGK

Sosnowiec: E-nos sprawdzi zapach powietrza w przedsiębiorstwie gospodarki odpadami

 • PAP/AT    14 marca 2016 - 13:15
Sosnowiec: E-nos sprawdzi zapach powietrza w przedsiębiorstwie gospodarki odpadami
Zlecenie badań zapachu ma związek ze skargami mieszkańców, którzy narzekali na uciążliwą woń (fot.sosnowiec.pl)

• Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami w Sosnowcu (MPGO) chce zlecić badania zapachu na swoim terenie.
• Zostanie wykonane wspólnie z naukowcami z Politechniki Gdańskiej, za pomocą urządzenia określanego mianem e-nosa.
Zlecenie badań ma związek ze skargami mieszkańców, którzy narzekali na uciążliwą woń. Przedstawiciele przedsiębiorstwa uważają, że to nie ono jest źródłem tych uciążliwości.

"Przeprowadzimy badania metodą olfaktometrii dynamicznej, które będą polegały na identyfikacji woni oraz pomiarze stężenia odorantów. Za pomocą stosownego algorytmu, urządzenie zwane e-nosem, określając stosunek amplitud sygnałów wskaże źródła zapachów" - wyjaśnił prezes MPGO w Sosnowcu Jacek Gaim.

Przedstawiciele przedsiębiorstwa zaznaczają, że choć śmieci z zasady nie mogą przyjemnie pachnieć, to jednak nie powinny stwarzać uciążliwości o charakterze społecznym. MPGO przekonuje, że spełnia wszystkie kryteria w zakresie przetwarzania i zagospodarowania odpadów nakładanych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Czytaj też: Zakład przetwarzania śmieci w Radiowie mniej śmierdzi

Przedsiębiorstwo działa w sosnowieckiej dzielnicy Juliusz. 80 proc. trafiających tu śmieci to odpady z Sosnowca - mokre, suche i szkło. Na uciążliwy smród uskarżali się zwłaszcza mieszkańcy sąsiedniej dzielnicy - Klimontowa.

"Stoimy na stanowisku, że źródło zapachu nie pochodzi z naszego zakładu i chcemy to wykazać, zlecając badania" - powiedziała kierownik ds. organizacji i marketingu w sosnowieckim MPGO Agnieszka Ziętara.

Zaznaczyła, że dodatkowe szczegóły dotyczące badań zostaną przekazane po podpisaniu umowy z wykonawcą. Powinno to nastąpić w najbliższych tygodniach. Same badania mają być wykonane jeszcze w tym roku.

Według informacji ze strony Politechniki Gdańskiej, wieloczujnikowy elektroniczny nos służący do pomiaru jakości powietrza opracowali naukowcy z Katedry Inżynierii Chemicznej i Procesowej Wydziału Chemicznego. Jak przekonują naukowcy, nie ma obaw, że ich e-nos ulegnie awarii przy wysokich stężeniach wonnego powietrza jak to ma niekiedy miejsce w przypadku powszechnie stosowanych obecnie technik. Nowe urządzenie obniża też koszty i skraca czas analiz.

Rozpoznanie zapachu polega na odczytaniu specyficznych właściwości pobranej próbki powietrza. Odczytu dokonuje się na drodze analizy komputerowej, z wykorzystaniem wbudowanego systemu mikroprocesorowego. Sygnały poszczególnych czujników gromadzone i przetwarzane są w postaci cyfrowej, a następnie uśredniane, obliczane są ich wzajemne proporcje. W ten sposób powstaje tzw. profil zapachowy danej próbki.

Jak kilka tygodni temu zapowiedział wiceminister środowiska Paweł Sałek, w ciągu roku resort środowiska chce przygotować ustawę, która ma uregulować kwestie związane z uciążliwością zapachową, w tym jej mierzenie. Wcześniej ma powstać kodeks dobrych praktyk dla przedsiębiorców

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (22)

 • Milanka, 2017-08-07 12:05:09

  Do ...: no cóż, mogę rzec jedno zacznij się myć, to nie będziesz musiał/a używać olfaktometrii dynamicznej, bo jeśli oskarżasz mieszkańców o brak higieny, która jak twierdzisz powoduje uciążliwości z tym tematem związane, to wynik jest prosty zacznij od siebie i pokaż na co cię stać, cwaniaku??? ...  rozwiń
 • ..., 2017-08-06 08:22:38

  olfaktometria dynamiczna wykaże, że to brak odpowiedniej higieny mieszkańców powoduje uciążliwości... Metoda olfaktometrii dynamicznej była już używana po Czarnbobylu...
 • Beti, 2017-08-05 22:31:58

  Do eVa: Masz rację takie sprawy należy nagłaśniać. Urzędnicy na 100% nigdy nie zgodziliby się, żeby do ich mieszkań czy domów pod osłona nocy zamiast świeżego powietrza wpadał trujący gaz, który kumuluje się poprzez płuca w naszym krwioobiegu, czyli w całym ciele. I nikt już się nie zdziwi skąd tylu... chorych na raka, właśnie z ciągłego podtruwania smrodem!!!  rozwiń