PARTNER PORTALU
  • BGK

Sowa i Gazela na ekologicznej ulicy

  • GK    27 grudnia 2012 - 11:47
Sowa i Gazela na ekologicznej ulicy

Programy dotyczące energooszczędnego oświetlenia ulicznego – Sowa oraz niskoemisyjnego transportu miejskiego – Gazela, zostały przyjęte przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i jeszcze w tym roku zostaną ogłoszone.
Wsparcie energooszczędnego oświetlenia ulicznego i ekologicznego transportu publicznego, będzie możliwe już od nowego roku, dzięki środkom pozyskanym przez Polskę z handlu prawami do emisji gazów cieplarnianych AAU.

W drugim kwartale przyszłego roku zainteresowane samorządy, spółki komunalne i przedsiębiorstwa przewozowe będą mogły ubiegać się o dofinansowanie wspomnianych inwestycji.

Jak informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, oba programy oferują 100 proc. pomocy finansowej. W przypadku transportu miejskiego to pełna dotacja, a dla oświetlenia ulicznego, fundusz oferuje 45 proc. dotacji zasilonej 55-proc. pożyczką.

Trzeba się śpieszyć, ponieważ oba programy zaplanowano do 2015 roku.

Na Sowę przeznaczono 356 mln zł a na Gazelę kolejne 80 mln zł. To szósty i siódmy program realizowany przez NFOŚiGW w ramach tzw. Systemu Zielonych Inwestycji GIS. Oba programy ograniczą emisję dwutlenku węgla o 51 tys. ton rocznie. Polska podpisała 10 umów sprzedaży AAU wartości blisko 780 mln zł.

Więcej na ten temat w dziale multimedia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.