Spalarnie śmieci przegrywają wyścig po dotacje

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza
  • 29-06-2010
  • drukuj
Sypie się plan rozwiązania polskiego problemu góry śmieci. Receptą miała być sieć spalarni. Cztery lata temu zaplanowano budowę przed 2015 r. 11 zakładów Dziś szanse na realizację i dofinansowanie unijne mają tylko trzy, góra cztery projekty.
Spalarnie śmieci przegrywają wyścig po dotacje

W 2007 r. na liście strategicznych inwestycji, które mogły liczyć na dofinansowanie z unijnego funduszu „Infrastruktura i środowisko”, znalazło się 11 projektów budowy spalarni odpadów. Przystępując do Unii, zobowiązaliśmy się ograniczyć o połowę (do końca 2012 r.) ilość śmieci wyrzucanych na wysypiska. Mieliśmy zacząć segregować odpady, wykorzystywać surowce wtórne, a resztę wykorzystywać np. jako opał – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Na razie wymogi spełniamy najwyżej w 20 proc. Jeśli szybko nie poprawimy gospodarki odpadami, od początku 2013 r. zaczniemy płacić 250 tys. euro za każdy dzień niewypełniania zobowiązań. Komisja Europejska wszczęła postępowanie w tej sprawie

Spalarnie miały oddalić od Polski wizję tych kar. Dzięki nim na wysypiska może trafiać nawet o 75 proc. odpadów mniej. Dlatego na liście projektów strategicznych na lata 2007-2013 znalazły się spalarnie w Szczecinie, Poznaniu, Rudzie Śląskiej i Dąbrowie Górniczej, Krakowie, Warszawie, Gdańsku, Białymstoku, Olsztynie, Bydgoszczy oraz w Koszalinie. Unijne pieniądze są niezbędne, by gminy wybudowały spalarnie. Koszt takiej instalacji to zwykle ok. pół miliarda zł; nawet stolica nie jest w stanie sfinansować takiej inwestycji samodzielnie.

W środę 30 czerwca mija ostateczny termin składania wniosków o dotacje do projektów. Wszystko wskazuje na to, że wnioski, które mają szanse na pozytywne rozpatrzenie, złożą na czas jedynie Poznań, Kraków i być może Szczecin oraz Bydgoszcz. Reszta miast i regionów albo nie przygotowała wszystkich niezbędnych dokumentów, albo wycofała się z walki o dotację. Władze Warszawy chcą np. oddać projekt prywatnemu inwestorowi, który jeśli uzna spalarnię za dochodowy interes, dostanie działkę pod jej budowę oraz decyzję środowiskową.

Dla tych, którzy wypadną z listy strategicznej, pozostaje wariant awaryjny. Na przełomie września i października resort środowiska uruchomi konkurs na niewykorzystane pieniądze – podaje „Gazeta Wyborcza”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

I coz z tego Zbigniewie ???? jak ci co powinni sa GLUSI i Nieczytaci a juz nie mowie o emailowyej korespondencji bo tego nie znaja nawet ci na gorze !!!!

Kanadyjski Zintegrowany System Gospodarki Odpadami - BioCrudetechnoloy - , 2010-07-01 07:03:12 odpowiedz

Bardzo dobrze Tadeuszu

Zbigniew, 2010-06-29 23:28:26 odpowiedz

I dobrze, Bo spalanie to niby najprosciej !! Spalarnie i owszem, ale dlaczego tylko ??? Dlaczego nie Zintegrowany System Gospodarki Odpadami oparty na rozsadnym stosowaniu roznych technologii - celem racjonalnej segregacji, odzysku energii z odpadow w posatci gazu, energii elektrycznej czy ...biopaliw jak i wysokokalorycznych nawozow. Sa Firmy jak BioCrudetechnology - Kanada - ktore sfinansuja tego typu ( ZSGO) dzialania nawet w 100 % - bez Unijnych dodatkow Instalacje tzw Zintegrowanej Gospodarkli Odpadami , tyle ze musza miec gwarancje ze przez 30 lat nikt im nie bedzie przeszkadzal w biznesie - dlatego raczej pracuja w Chinach, Indiach czy w Afryce. Firma ta oprocz tego ze likwiduja kwestie smieci to dostarczaja na rynek energie pozyskana z przerobki smieci w postaci gazu, elektryki czy biopaliw a dodatkowo daja wysokokaloryczny nawoz. Zasadnicza kwestia to odpowiedni strumien odpadow. I tu trzeba sie zebrac w Zwiazki Odpadow !!! by uzyskac 600 - 2000 To / dobe - a jak widac np. Krakow i inne miasta ma np. ten strumien ok. 997 To / dobe. Wystarczy nam przeslac ankiete z morfologia odpadow, a my sie ustosunkujemy. Proponuje kontakt tadeusz Jurkiewicz 032 209 44 56 0600 209 893 tadejurkiewicz@hotmail.com rozwiń

Kanadyjski Zintegrowany System Gospodarki Odpadami - BioCrudetechnoloy - , 2010-06-29 17:51:20 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE