PARTNER PORTALU
 • BGK

Spalarnie śmieci przegrywają wyścig po dotacje

 • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    29 czerwca 2010 - 06:58
Spalarnie śmieci przegrywają wyścig po dotacje

Sypie się plan rozwiązania polskiego problemu góry śmieci. Receptą miała być sieć spalarni. Cztery lata temu zaplanowano budowę przed 2015 r. 11 zakładów Dziś szanse na realizację i dofinansowanie unijne mają tylko trzy, góra cztery projekty.
W 2007 r. na liście strategicznych inwestycji, które mogły liczyć na dofinansowanie z unijnego funduszu „Infrastruktura i środowisko”, znalazło się 11 projektów budowy spalarni odpadów. Przystępując do Unii, zobowiązaliśmy się ograniczyć o połowę (do końca 2012 r.) ilość śmieci wyrzucanych na wysypiska. Mieliśmy zacząć segregować odpady, wykorzystywać surowce wtórne, a resztę wykorzystywać np. jako opał – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Na razie wymogi spełniamy najwyżej w 20 proc. Jeśli szybko nie poprawimy gospodarki odpadami, od początku 2013 r. zaczniemy płacić 250 tys. euro za każdy dzień niewypełniania zobowiązań. Komisja Europejska wszczęła postępowanie w tej sprawie

Spalarnie miały oddalić od Polski wizję tych kar. Dzięki nim na wysypiska może trafiać nawet o 75 proc. odpadów mniej. Dlatego na liście projektów strategicznych na lata 2007-2013 znalazły się spalarnie w Szczecinie, Poznaniu, Rudzie Śląskiej i Dąbrowie Górniczej, Krakowie, Warszawie, Gdańsku, Białymstoku, Olsztynie, Bydgoszczy oraz w Koszalinie. Unijne pieniądze są niezbędne, by gminy wybudowały spalarnie. Koszt takiej instalacji to zwykle ok. pół miliarda zł; nawet stolica nie jest w stanie sfinansować takiej inwestycji samodzielnie.

W środę 30 czerwca mija ostateczny termin składania wniosków o dotacje do projektów. Wszystko wskazuje na to, że wnioski, które mają szanse na pozytywne rozpatrzenie, złożą na czas jedynie Poznań, Kraków i być może Szczecin oraz Bydgoszcz. Reszta miast i regionów albo nie przygotowała wszystkich niezbędnych dokumentów, albo wycofała się z walki o dotację. Władze Warszawy chcą np. oddać projekt prywatnemu inwestorowi, który jeśli uzna spalarnię za dochodowy interes, dostanie działkę pod jej budowę oraz decyzję środowiskową.

Dla tych, którzy wypadną z listy strategicznej, pozostaje wariant awaryjny. Na przełomie września i października resort środowiska uruchomi konkurs na niewykorzystane pieniądze – podaje „Gazeta Wyborcza”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Kanadyjski Zintegrowany System Gospodarki Odpadami - BioCrudetechnoloy - , 2010-07-01 07:03:12

  I coz z tego Zbigniewie ???? jak ci co powinni sa GLUSI i Nieczytaci a juz nie mowie o emailowyej korespondencji bo tego nie znaja nawet ci na gorze !!!!
 • Zbigniew, 2010-06-29 23:28:26

  Bardzo dobrze Tadeuszu
 • Kanadyjski Zintegrowany System Gospodarki Odpadami - BioCrudetechnoloy - , 2010-06-29 17:51:20

  I dobrze, Bo spalanie to niby najprosciej !! Spalarnie i owszem, ale dlaczego tylko ??? Dlaczego nie Zintegrowany System Gospodarki Odpadami oparty na rozsadnym stosowaniu roznych technologii - celem racjonalnej segregacji, odzysku energii z odpadow w posatci gazu, energii elektrycznej czy ...biopaliw jak i wysokokalorycznych nawozow. Sa Firmy jak BioCrudetechnology - Kanada - ktore sfinansuja tego typu ( ZSGO) dzialania nawet w 100 % - bez Unijnych dodatkow Instalacje tzw Zintegrowanej Gospodarkli Odpadami , tyle ze musza miec gwarancje ze przez 30 lat nikt im nie bedzie przeszkadzal w biznesie - dlatego raczej pracuja w Chinach, Indiach czy w Afryce. Firma ta oprocz tego ze likwiduja kwestie smieci to dostarczaja na rynek energie pozyskana z przerobki smieci w postaci gazu, elektryki czy biopaliw a dodatkowo daja wysokokaloryczny nawoz. Zasadnicza kwestia to odpowiedni strumien odpadow. I tu trzeba sie zebrac w Zwiazki Odpadow !!! by uzyskac 600 - 2000 To / dobe - a jak widac np. Krakow i inne miasta ma np. ten strumien ok. 997 To / dobe. Wystarczy nam przeslac ankiete z morfologia odpadow, a my sie ustosunkujemy. Proponuje kontakt tadeusz Jurkiewicz 032 209 44 56 0600 209 893 tadejurkiewicz@hotmail.com  rozwiń