PARTNER PORTALU
  • BGK

Spór o Puszczę Białowieską załagodzony? Polska zastosuje się do wyroku TS

  • KDS    10 lutego 2018 - 12:21
Spór o Puszczę Białowieską załagodzony? Polska zastosuje się do wyroku TS
Spór między Polską a UE w sprawie Puszczy Białowieskiej trwa od kilkunastu miesięcy. (fot.hajnowka.bialystok.lasy.gov.pl)

- Polska jest państwem prawa, szanującym opinię rzecznika Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - to odpowiedź ministra środowiska Henryka Kowalczyka na opinię Rzecznika Generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE. 
  • We wtorek (20.02) Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości UE Yves Bot wydał opinię w sprawie Puszczy Białowieskiej.
  • Wynika z niej, że Polska, prowadząc w niej wycinkę naruszyła unijne prawo. 
  • Minister Kowalczyk zapewnił, że Polska dostosuje się do unijnych wytycznych.

W opinii czytamy, że decyzje polskich władz dotyczące obszaru Natura 2000 w Puszczy Białowieskiej naruszają prawo UE.

Dokument dotyczy całościowego sporu Komisji Europejskiej z polskimi władzami w sprawie tego czy na terenach chronionych Puszczy Białowieskiej można prowadzić zwiększoną wycinkę. Podkreślono w nim, że decyzje o wycince drzew mogą doprowadzić do pogorszenia stanu terenów rozrodu gatunków chronionych.

- Polska jest państwem prawa, szanującym opinię rzecznika Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Szczegółowo zapoznamy się z opinią rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jednak już w tej chwili mogę potwierdzić, że Polska zastosuje się do ostatecznego wyroku Trybunału w sprawie Puszczy Białowieskiej – odniósł się do decyzji Rzecznika Henryk Kowalczyk, szef MŚ. 

W komunikacie zapewnił również, że Puszcza Białowieska dla Polski jest obszarem wyjątkowo cennym, a wszelkie dotychczasowe działania podejmowane były tylko z troski o zachowanie go w jak najlepszym stanie dla obecnych i przyszłych pokoleń.

Resort informuje, że dzisiejsza opinia rzecznika generalnego TSUE nie ma wiążącego charakteru. Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Puszczy Białowieskiej ma zapaść najprawdopodobniej w kwietniu tego roku. 

Wcześniej MŚ przekonywało, że w sprawie Puszczy działa zgodne z przepisami dyrektyw ptasiej i siedliskowej, a nawet niezbędne dla ochrony przyrody. Jednak KE, która rozpoczęła procedurę o naruszenie prawa unijnego w Polsce, uważała inaczej. 

Warto przypomnieć, że spór o wycinkę w Puszczy Białowieskiej trwa od kilkunastu miesięcy i mocno dzieli poszczególne strony społeczne. - Wycinka jest konieczna. Szkoda, że tak późno ją rozpoczęto. Zresztą gdyby 10-15 lat temu podjęto skuteczną walkę z kornikiem, dziś nie byłoby w lasach prawie 2 milionów metrów sześciennych martwego świerka. To jest klęska - mówił w rozmowie z Portalem Samorządowym Jerzy Sirak, burmistrz Hajnówki. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.