Stalowa Wola rozbraja bombę ekologiczną

Będzie rozbrojona tykająca bomba ekologiczna w Stalowej Woli, która znajduje się w stawach osadowych na terenach po byłej Hucie Stalowa Wola.
Stalowa Wola rozbraja bombę ekologiczną
Stalowa Wola zrekultywuje pohutnicze stawy osadowe. Fot. Stalowawola.pl

Miasto realizować będzie zadanie pod nazwą „Rekultywacja stawów osadowych I-VI na byłym terenie Huty Stalowa Wola”. Całkowity koszt realizacji zadania wynosi 30 mln 679 mln 158 zł. Koszt dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynosi 24 mln 511 tys. 630 zł.

Prawdopodobnie w marcu tego roku ogłoszony zostanie przetarg na wykonawcę. Prace mogłyby się rozpocząć we wrześniu a zakończą się w połowie 2018 roku.

Rekultywacja przebiega w dwóch etapach. Pierwszym z nich jest rekultywacja techniczna, drugim biologiczna. Polegać będzie ona na odcięciu migrowania odpadów. Proces ten jest dość długotrwały i będzie trwał około 1,5 roku. Drugą częścią jest ograniczenie migracji wód opadowych.

W latach PRL gospodarka odpadami i gospodarka ściekowa nie była prowadzona w sposób odpowiedzialny, dlatego przy takim zakładzie jak Huta Stalowa Wola, przez całe lata były składowane bardzo różne substancje chemiczne, metale ciężkie, które były odprowadzane z produkcji.

– Można powiedzieć, że w sześciu stawach osadowych sąsiadujących z terenami przemysłowymi, znajduje się cała tablica Mendelejewa, czyli niebezpieczne związki, które bezpośrednio zagrażają zbiornikowi głównemu wody pitnej, tj. zbiornikowi Dębica-Stalowa Wola-Rzeszów, nr 425. Niestety w ostatnich latach prowadzony monitoring jakości wody w glebach przyległych do tych stawów wskazywał, że dochodzi do nieszczelności tych stawów. Najbardziej niepokojące dane dotyczyły stawu nr 6 – mówi prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Urząd Miasta przejął stawy osadowe w 2009 roku. Intencją było odciążenie HSW, która miała problemy finansowe. Jest sześć stawów osadowych, które są składowiskiem odpadów niebezpiecznych. Stawy osadowe I-V są najstarsze i są zbiornikami ziemnymi, wykorzystane po wybraniu piasku, niczym nieuszczelnione. Staw VI jest zbiornikiem betonowym wyłożonym z płyt i uszczelnionym bitumem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE