PARTNER PORTALU
  • BGK

Stalowa Wola rozbraja bombę ekologiczną

  • JL    18 stycznia 2016 - 10:14
Stalowa Wola rozbraja bombę ekologiczną

Stalowa Wola zrekultywuje pohutnicze stawy osadowe. Fot. Stalowawola.pl

Będzie rozbrojona tykająca bomba ekologiczna w Stalowej Woli, która znajduje się w stawach osadowych na terenach po byłej Hucie Stalowa Wola.
Miasto realizować będzie zadanie pod nazwą „Rekultywacja stawów osadowych I-VI na byłym terenie Huty Stalowa Wola”. Całkowity koszt realizacji zadania wynosi 30 mln 679 mln 158 zł. Koszt dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynosi 24 mln 511 tys. 630 zł.

Prawdopodobnie w marcu tego roku ogłoszony zostanie przetarg na wykonawcę. Prace mogłyby się rozpocząć we wrześniu a zakończą się w połowie 2018 roku.

Rekultywacja przebiega w dwóch etapach. Pierwszym z nich jest rekultywacja techniczna, drugim biologiczna. Polegać będzie ona na odcięciu migrowania odpadów. Proces ten jest dość długotrwały i będzie trwał około 1,5 roku. Drugą częścią jest ograniczenie migracji wód opadowych.

W latach PRL gospodarka odpadami i gospodarka ściekowa nie była prowadzona w sposób odpowiedzialny, dlatego przy takim zakładzie jak Huta Stalowa Wola, przez całe lata były składowane bardzo różne substancje chemiczne, metale ciężkie, które były odprowadzane z produkcji.

– Można powiedzieć, że w sześciu stawach osadowych sąsiadujących z terenami przemysłowymi, znajduje się cała tablica Mendelejewa, czyli niebezpieczne związki, które bezpośrednio zagrażają zbiornikowi głównemu wody pitnej, tj. zbiornikowi Dębica-Stalowa Wola-Rzeszów, nr 425. Niestety w ostatnich latach prowadzony monitoring jakości wody w glebach przyległych do tych stawów wskazywał, że dochodzi do nieszczelności tych stawów. Najbardziej niepokojące dane dotyczyły stawu nr 6 – mówi prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Urząd Miasta przejął stawy osadowe w 2009 roku. Intencją było odciążenie HSW, która miała problemy finansowe. Jest sześć stawów osadowych, które są składowiskiem odpadów niebezpiecznych. Stawy osadowe I-V są najstarsze i są zbiornikami ziemnymi, wykorzystane po wybraniu piasku, niczym nieuszczelnione. Staw VI jest zbiornikiem betonowym wyłożonym z płyt i uszczelnionym bitumem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: