PARTNER PORTALU
  • BGK

Steinhoff o uchwałach antysmogowych: Dobry kierunek, ale mało czasu

  • wnp.pl (GP)    4 sierpnia 2017 - 08:33
Steinhoff o uchwałach antysmogowych: Dobry kierunek, ale mało czasu
Janusz Steinhoff (fot.:PTWP)

Dla Janusza Steinhoffa (były wicepremier i minister gospodarki) samorządy generalnie poszły w dobrym kierunku, ale można było skorzystać z dłuższego vacatio legis, żeby kopalniom, głównie PGG, dać czas na odpowiednie przygotowanie do nowych przepisów.
Niedawno prezes PGG wyraził ubolewanie, że samorządy Śląska i Małopolski nie uwzględniły postulatów firmy, która generuje rocznie ok. 10 mld zł przepływów finansowych, odprowadza do budżetu i innych instytucji ok. 2,5 mld zł danin publicznych oraz zatrudnia bezpośrednio ponad 40 tys. osób. A dochodzą przecież miejsca pracy w otoczeniu górnictwa, u licznych kooperantów PGG.

Ustosunkowując się do takiego spojrzenia Janusz Steinhoff stwierdził:

- Samorządy poszły w dobrym kierunku (ze swoimi uchwałami i wdrażaniem prawa antysmogowego). Trzeba było jednak uwzględnić kondycję rodzimego górnictwa. Liczę, że w przyszłości samorządy będą tego typu kwestie uwzględniać. Obecny czas, kiedy ceny węgla ustabilizowały się, trzeba poświęcić na umocnienie spółek górniczych. Szczególnie Jastrzębska Spółka Węglowa, wydobywająca głównie węgiel koksowy, narażona jest na wahania koniunktury. Trzeba myśleć o przyszłości i być przygotowanym na chudsze czasy. Potrzebne są w naszym górnictwie decyzje oparte o ekonomię i geologię. Inwestować należy w kopalnie perspektywiczne.

Więcej przeczytasz na portalu WNP.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • AbraKadabrA, 2017-08-07 22:21:17

    Największy wpływ na zanieczyszczenie powietrza ma niezaprzeczalnie niska emisja. Jesienią i zimą (w miesiącach grzewczych) jest najgorzej - liczniki stężeń zanieczyszczeń powietrza pokazują nawet tysiąckrotne przekroczenie norm. Jest to wynik ogrzewania budynków mieszkalnych paliwem kiepskiej jakośc...i!!! Sam mam piec na pellet - Compact Bio Luxury. Palenie pelletem jest zdecydowanie zdrowsze dla ludzi i środowiska niż palenie węglem. Z niecierpliwością czekam na wprowadzenie przepisów dotyczących norm jakości paliw stałych. SMOGIEM oddycha każdy, bez względu na opcję polityczną. Wieloletnie zaniedbania spowodowały, że problem niskiej emisji urósł do problemu, który nie idzie już zamieść pod dywan. Oby tylko interes polityczny oraz interes sprzedawców węgla nie był ważniejszy od zdrowia i życia ludzkiego. Wypowiedzi Pana Janusza Steinhoffa pokazują, że jest bardziej za spółkami węglowymi aniżeli za wchodzącymi uchwałami antysmogowymi. Taki lekki sceptycyzm w wypowiedziach :( Nie ma co narzekać na tempo zmian, pozwólmy uchwałom antysmogowym wejść w życie!!!  rozwiń