PARTNER PORTALU
  • BGK

Stop smog: Posłanka PiS naciska ws. rozszerzenia programu

  • aw    7 marca 2018 - 17:08
Stop smog: Posłanka PiS naciska ws. rozszerzenia programu
Skierowanie rządowego programu tylko do miast poniżej 100 tysięcy mieszkańców powoduje dyskryminację obywateli narażonych na zagrożenie życia i zdrowia - twierdzi Izabela Kloc (fot. Pixabay)

- Jest dla mnie rzeczą niezrozumiałą, dlaczego w programie termomodernizacji nie uczestniczą wszystkie polskie miasta ujęte na niechlubnej liście WHO - podnosi posłanka Izabela Kloc, pisząc do premiera z pytaniem o to, jakimi kryteriami kierował się rząd w doborze miast wytypowanych do udziału w programie Stop Smog.
Przypomnijmy - 22 lutego premier Mateusz Morawiecki ogłosił rozpoczęcie programu termomodernizacji, który docelowo ma doprowadzić do zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza poprzez zwiększenie możliwości ocieplania budynków mieszkalnych.

Ma on dotyczyć obywateli zwłaszcza dotkniętych tzw. ubóstwem energetycznym oraz regionów, gdzie powietrze jest najbardziej zanieczyszczone.

Głosy oburzenia i zdziwienia podniosły się po tym, gdy okazało się, iż wsparcie z programu kierowane będzie tylko do miast mających mniej niż 100 tys. mieszkańców. Tym samym w programie zabrakło dużych miast z woj. śląskiego, które także figurują na przygotowanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) liście miast najbardziej dotkniętych smogiem.

- Wprowadzamy ekologiczne rozwiązania w miejskich budynkach, wspieramy finansowo mieszkańców, angażujemy się w przygotowanie rozwiązań prawnych i działania edukacyjne w tym obszarze na forum ogólnopolskim. Dlaczego w takim momencie zostajemy wyłączeni? - pytał w liście do premiera prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

W podobnym tonie wypowiadała się prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic. Interpelację poselską z kolei złożyła pochodząca ze śląska posłanka Izabela Kloc (PiS).

- Z uzyskanych informacji o programie można dowiedzieć się, że obejmie on miasta poniżej 100 tys. mieszkańców. Lista obejmuje miasta Nowy Sącz, Tomaszów Mazowiecki, Kędzierzyn-Koźle, Pszczyna, Wodzisław Śląski, Zduńska Wola, Skawina, Jarosław, Knurów, Żywiec, Nakło nad Notecią, Zakopane, Niepołomice, Nowa Ruda, Opoczno, Wadowice, Rawa Mazowiecka, Proszowice, Godów, Brzeziny, Sucha Beskidzka, Tuchów i Żory. Pragnę zauważyć, że jednak brakuje na tej liście najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie z czołówki listy WHO. Mowa m.in. o: Rybniku, Katowicach, Sosnowcu, Gliwicach, Zabrzu, Bielsku-Białej, Tychach i Dąbrowie Górniczej - wylicza posłanka.

 - Jest dla mnie rzeczą niezrozumiałą, dlaczego w przedstawionym programie nie uczestniczą wszystkie polskie miasta ujęte na niechlubnej liście WHO. Skierowanie rządowego programu tylko do miast poniżej 100 tysięcy mieszkańców powoduje dyskryminację obywateli narażonych na zagrożenie życia i zdrowia - dodaje.

Posłanka zwraca się do premiera z prośbą o podanie, jakimi kryteriami kierował się rząd w doborze miast wytypowanych do udziału w programie termomodernizacji. Pyta też, kiedy rząd umożliwi przystąpienie do programu termomodernizacyjnego mieszkańcom miast, które nie są objęte na tą chwilę programem?

Przypomnijmy, że w poniedziałek (5 marca) odbyła się w Senacie konferencja poświęcona tematyce walki ze smogiem. Wiceminister przedsiębiorczości i technologii Piotr Woźny, który w resorcie odpowiada za problem walki ze smogiem, powiedział, że rząd wprawdzie walkę ze smogiem rozpocznie w 33 miastach, ale potem przyjdzie kolej na większe miasta, powyżej 100 tys. W dużych miastach bowiem walka o czyste powietrze będzie bardziej skomplikowana i kosztowna. Spotkanie z 10 dużymi miastami z listy WHO ma się odbyć w kwietniu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.