PARTNER PORTALU
  • BGK

Strefy zeroemisyjne: Zamknąć centra miast dla ruchu? Znamy odpowiedź minister

  • Bartosz Dyląg    18 stycznia 2018 - 18:55
Strefy zeroemisyjne: Zamknąć centra miast dla ruchu? Znamy odpowiedź minister
Rząd nie wprowadzania obowiązku opłat za wjazd samochodów do centrów miast - podkreśla minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Rząd nie narzuca obowiązku wprowadzania opłat za wjazd samochodów do centrów miast. Ustawa daje samorządom możliwość wprowadzenia stref zeroemisyjnych - wyjaśnia minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz podkreśla, że walka z ubóstwem energetycznym jest bardzo wysoko na agendzie, jutro odbędą się warsztaty dotyczące tego, w jaki sposób zdefiniować zagadnienie ubóstwa energetycznego.

- To z całą pewnością jest bardzo ważny program i na pewno będziemy chcieli go uruchomić w tym roku. Mamy zidentyfikowanych kilka obszarów w Polsce, gdzie chcielibyśmy tę interwencję podjąć w pierwszej kolejności – wyjaśnia Jadwiga Emilewicz.

Czytaj też: Sprawy samorządowe w ministerstwach

Pierwsze środki do obszarów dotkniętych ubóstwem energetycznym trafią jeszcze w tym roku.

Resort przedsiębiorczości i technologii chce dokonać jasnego rozgraniczenia pomocy rządu na wymianę kotłów, gdyż zdaniem Jadwigi Emilewicz środki trafiały do tych, których stać było na wymianę pieców.

Czytaj też: Smog w Polsce można pokonać. Przez ograniczenie ruchu aut w miastach

- Z jednej strony instrument kredytowy dla tych, których stać na to, by kredyt w długim terminie, na bardzo korzystnych warunkach spłacić, z drugiej – dotacje oparte na kryterium ubóstwa energetycznego – wyjaśnia minister.

Rząd nie narzuca obowiązku wprowadzania opłat za wjazd samochodów do centrów miast. Ustawa daje możliwość samorządom wprowadzenia stref zeroemisyjnych. To samorządy samodzielnie będą decydować o tym, czy wyłączyć części miast.

- Czy jest czas na dyskusję o wyłączanie zupełnie stref (z ruchu – przyp. red.)? Ta dyskusja powinna zdecydowanie toczyć się w ramach miast, które z tym problemem realnie się borykają – podkreśla szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii.

Cała wypowiedź minister Jadwigi Emilewicz w wideo poniżej:

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.