PARTNER PORTALU
  • BGK

Stworzyli koalicję na rzecz przyrody Suwalszczyzny

  • PAP    21 maja 2014 - 17:38
Stworzyli koalicję na rzecz przyrody Suwalszczyzny

Ponad 20 organizacji zrzeszyło się w środę w "Koalicji dla środowiska", która ma dbać m.in. o ochronę brzegów rzek i jezior Suwalszczyzny. Pieniądze na ten cel mają pochodzić od Lokalnej Grupy Rybackiej Pojezierze Suwalsko-Augustowskie - inicjatora koalicji.
W skład koalicji wchodzą np. Wigierski Park Narodowy i Suwalski Park Krajobrazowy, organizacje pozarządowe, prywatne firmy i nadleśnictwa. Większość tych instytucji organizowała już akcje sprzątania np. rzeki Rospudy czy Czarnej Hańczy.

Jak poinformował prezes LGR Pojezierze Suwalsko-Augustowskie Cezary Cieślukowski, pierwszą wspólną akcją "Koalicji dla środowiska" będzie sprzątanie w czerwcu doliny Rospudy w okolicach wsi Dowspuda przed sezonem turystycznym.

"Naszym celem jest poprawa jakości środowiska poprzez sprzątanie brzegów jezior i rzek, lasów oraz poboczy dróg, ale też chcemy promować zachowania proekologiczne i edukować w tym zakresie młodzież" - powiedział PAP Cieślukowski.

Cieślukowski dodał, że Suwalszczyzna jest jednym z najczystszych regionów w Polsce, a większość wód ma drugą klasę czystości. "Nasz region ma czerpać korzyści z turystyki, dlatego chcemy, by było tutaj czysto i przyjemniej. Chcemy robić to razem większymi siłami" - dodał Cieślukowski.

Agnieszka Zyzało, właścicielka firmy zajmującej się turystyką w regionie powiedziała, że bez zastanowienia przystąpiła do koalicji i ma nadzieję, że koalicja zrobi dużo dobrego dla środowiska. Według niej ważne są akcje sprzątania, edukacja i stawianie koszy na śmieci, ale może powstaną w ramach koalicji duże programy nastawione na poprawę czystości wód Suwalszczyzny.

"Koalicja dla środowiska" planuje w lipcu ogólnopolską akcję informacyjną "Turysto! Szanuj środowisko!". Akcja ma przygotować turystę do aktywnego wypoczynku, ma też promować właściwe postawy i uzmysłowić osobisty wpływ na środowisko podczas wypoczynku.

LGR Pojezierze Suwalsko-Augustowskie to stowarzyszenie instytucji, organizacji pozarządowych i samorządów, które korzysta m.in. ze środków unijnego programu "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013". Posiada także środki własne - członków stowarzyszenia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.