PARTNER PORTALU
  • BGK

Superekologiczny dom kultury

  • PAP    18 września 2010 - 11:35

W Gogolinie (woj. opolskie) powstanie nowoczesny, ekologiczny dom kultury. Budynek po jednym z miejskich pawilonów handlowych będzie zasilany energią odnawialną i bardzo przyjazny dla środowiska - powiedział burmistrz Gogolina Joachim Wojtala.
- Budynek pawilonu handlowego w centrum miasta zostanie przebudowany w technologii domu pasywnego. Ogrzewany będzie tylko odnawialnymi źródłami energii: zasilanymi energią Słońca solarami i pompami ciepła - wyjaśnił Wojtala.

Ogłoszono już przetarg na wykonanie instalacji, które mają kosztować pond 6,5 mln zł, z czego 2,7 mln to rozłożona na trzy lata pożyczka z wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. - Po realizacji inwestycji ta pożyczka zostanie częściowo umorzona - zaznaczył burmistrz.

W nowym domu kultury, który powstanie tuż obok pomnika Karolinki - ze słynnej piosenki, w której, jak wiadomo, "poszła do Gogolina" - znajdzie się m.in. wielofunkcyjna sala widowiskowa z możliwością podzielenia jej na kilka mniejszych. - Będzie tam można organizować koncerty, projekcje filmów, a specjalny system ścianek działowych pozwoli na równoległe organizowanie różnych imprez jednocześnie - zaznaczył Wojtala.

Budynek zachowa duże witryny okienne na parterze, zostaną one zaaranżowane tak, aby stały się widoczną z zewnątrz całoroczną galerią sztuki. W nowym domu kultury - w całości dostępnym dla niepełnosprawnych - będzie też kawiarenka z letnim ogródkiem artystycznym, pracownie artystyczne, minipunkt informacji turystycznej oraz pomieszczenia biurowe ośrodka kultury.

Oddanie superekologicznego budynku do użytku planowane jest na jesień 2012. Do tej pory Urząd Miasta chce jeszcze - korzystając z projektów unijnych - kupić profesjonalne wyposażenie domu kultury. "Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii wiemy, że ta jednostka będzie służyć mieszkańcom przez długie lata" - podsumował burmistrz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.