PARTNER PORTALU
  • BGK

Suszarnie ścieków jak szklarnie. W Bełchatowie budują nowoczesną oczyszczalnię

  • bad    5 marca 2014 - 13:58
Suszarnie ścieków jak szklarnie. W Bełchatowie budują nowoczesną oczyszczalnię

W Bełchatowie kosztem 31,6 mln zł powstaje nowoczesna suszarnia osadów ściekowych. To pionierska inwestycja polegająca na budowie czterech wielkich suszarni, które będą odzyskiwać 100 procent osadu.
W bełchatowskiej oczyszczalni ścieków zastosowane będą innowacyjne rozwiązania. Pełną parą idzie budowa instalacji przeróbki osadów ściekowych. Na powierzchni pół hektara powstają cztery wielkie suszarnie, wyglądem przypominające szklarnie.

Jak podkreśla prezydent Bełchatowa Marek Chrzanowski w mieście wszystkie zagadnienia dotyczące gospodarki wodno-ściekowej są już uregulowane. Zwieńczeniem będą prace w oczyszczalni, w której brakowało końcowego elementu technologicznego jakim jest zagospodarowanie osadu.

- Za sprawą środków pomocowych z Unii Europejskiej jesteśmy w trakcie budowy olbrzymiego kompleksu suszarni osadów ściekowych - mówi Marek Chrzanowski.

Suszarnia, która powstanie przy bełchatowskiej oczyszczalni będzie jedną z największych i najnowocześniejszych w Polsce. W odróżnieniu od innych tego typu instalacji będzie wykorzystywać metody hybrydowe, a nie tylko słoneczne.

Czytaj też: Koszalin ma nowoczesną suszarnię osadów

Ewenementem w skali kraju jest fakt, że suszarnie będą odzyskiwać 100 proc. osadu i będą działać stale, przez cały rok. Wszystko dzięki nowoczesnym urządzeniom i instalacjom.

Edward Olszewski, prezes spółki Wod.-Kan. zaznacza, że maszyny są bardzo ważną i najdroższą częścią tej inwestycji.

- W każdej z hal musi być ustawiona przewracarka. Do nich będzie dostarczany wstępnie przewirowany osad i zostanie on rozprowadzony na całej powierzchni czterech hal - suszarni, które będą wyposażone dodatkowo w ogrzewanie podłogowe, wykorzystywane w okresie zimowym. Zasadniczy cel, który nam przyświeca to całkowita utylizacja osuszonych osadów - wyjaśnia Edward Olszewski.

Ważny jest także wymiar ekologiczny inwestycji. Stuprocentowa utylizacja zakończy problem z odpadem, co jest najefektywniejsze dla środowiska. Instalacja przyniesie także wiele oszczędności. Wysuszone osady zmniejszają swoją objętość ponad czterokrotnie, co pozwoli na wydajniejsze zagospodarowanie przestrzeni magazynowej w przypadku konieczności składowania.

Osad w postaci granulatu posiada także niemałą wartość energetyczną. Jego wartość kaloryczna jest zbliżona do węgla brunatnego, dlatego z powodzeniem może być wykorzystany, jako paliwo alternatywne.

Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum lokalnych firm: Rebud Bełchatów, Energomontaż-Północ oraz Elbox Bełchatów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (1)

  • Zetes, 2014-03-05 15:26:32

    dobrze by było aby Autor przeczytał raz jeszcze tekst - co to znaczy że suszarnie będą odzyskiwać 100 % osadu?? Te urządzenia zmniejszą tylko uwodnienie osadu - nadal będzie to komunalny osad ściekowy który trzeba będzie zagospodarować zgodnie z wymogami prawa - więc nie ma tu stuprocentowej utyliz...acji która kończy problem z odpadem. Mamy po wysuszeniu ten sam rodzaj odpadu i nadal kłopot z jeoo dalszym stosowaniem. Suszenie likwiduje tylko problem z "objętością"  rozwińNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: