PARTNER PORTALU
  • BGK

Suwałki. Miasto zamontuje kilkanaście czujników jakości powietrza

  • PAP/KDS    8 lutego 2018 - 12:10
Suwałki. Miasto zamontuje kilkanaście czujników jakości powietrza
Suwałki zamontują 11 czujników powietrza (fot. UM Suwałki/Robert Butkiewicz)

Jeszcze w lutym 2018 w różnych częściach Suwałk zamontowane zostaną czujniki jakości powietrza. - Podjęliśmy decyzję, żeby przekazać mieszkańcom informację dotyczącą jakości powietrza w miejscu ich zamieszkania - wyjaśnia prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.
11 czujników jakości powietrza znajdzie się na budynkach przedszkoli, żłobków, szkół, czy szpitali.  Jak informuje magistrat, koszt ich instalacji to około 20 tys. zł. Odczyt z czujników będzie dostępny dla wszystkich mieszkańców, za pomocą bezpłatnej aplikacji, w telefonach komórkowych i na stronie internetowej suwalskiego ratusza.

- Podjęliśmy decyzję, żeby przekazać mieszkańcom informację dotyczącą jakości powietrza w miejscu ich zamieszkania. Dzięki tym czujnikom już pod koniec lutego będzie istniała taka możliwość - powiedział prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Według magistratu monitoring ma służyć temu, aby mieszkańcy wiedzieli, jakie powietrze zastaną, wychodząc z domu. Zdaniem Renkiewicza jakość powietrza w Suwałkach generalnie jest dobra, jednak problemem ciągle są obszary domów jednorodzinnych, których właściciele korzystają z własnych pieców.

Czytaj więcej: Łódź. Walka ze smogiem nie taka prosta. Warto inwestować w niskokosztowe czujniki?

- Dlatego miasto od kilku lat wychodzi mieszkańcom naprzeciw i po raz trzeci ogłasza program ograniczania niskiej emisji. Dofinansowujemy wymianę kotłów centralnego ogrzewania na proekologiczne - dodał prezydent Renkiewicz.

W tym roku samorząd przeznaczy na ten cel 200 tys. zł. W przypadku domów jednorodzinnych dotacja na nowy piec wynosi do 3 tys. zł, natomiast w przypadku wspólnot mieszkaniowych do 10 tys. zł. Wnioski można składać do końca marca.

Dotychczas ponad 100 obiektów w Suwałkach zmieniło swój system ogrzewania na bardziej ekologiczny. Urząd Miasta preferuje podłączenie domów do miejskiej sieci ciepłowniczej oraz do sieci gazowej. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.