PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie: 128 mln zł na kompleksowe remonty szkół czy budynków OSP

  • PAP/KDS    7 sierpnia 2017 - 13:34
Świętokrzyskie: 128 mln zł na kompleksowe remonty szkół czy budynków OSP
Zainteresowane konkursem było bardzo duże - przyznaje Iwona Sinkiewicz-Potaczała z urzędu marszałkowskiego (fot. pixabay.com)

Trzynaście szkół czy budynków OSP w woj. świętokrzyskim przejdzie termomodernizację. Samorząd województwa na ten cel przeznaczył blisko 128 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-20.
Na ogłoszony przez Świętokrzyski Urząd Marszałkowski konkurs, w ramach programu "Poprawa efektywności energetycznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w sektorze publicznym i mieszkaniowym", wpłynęły 83 wnioski. Pomyślną weryfikację przeszły 53. Do wnioskodawców trafi łącznie prawie 128 mln zł.

Najwięcej, bo 5,9 mln zł, otrzymała gmina Łoniów w powiecie sandomierskim. Za te pieniądze przeprowadzona zostanie termomodernizacja 10 obiektów użyteczności publicznej: szkół w Świniarach, Sulisławicach, Łążku, Łoniowie i Gieraszowicach, ośrodków zdrowia w Sulisławicach i Świniarach, budynku OSP w Gieraszowicach, Gminnego Ośrodka Kultury w Chodkowie Starym i Urzędu Gminy w Łoniowie.

"Gdybyśmy te zadania realizowali tylko ze środków własnych, byłoby to mocno utrudnione i rozciągnięte w czasie. A tak możemy przeprowadzić kompleksową termomodernizację tych budynków i dostosować je do wymogów, które muszą spełniać" - powiedział Radosław Kogut z Urzędu Gminy w Łoniowie.

Gmina Kluczewsko w powiecie włoszczowskim otrzymane 4,3 mln zł przeznaczy na termomodernizację trzech szkolnych budynków: w Kluczewsku, Dobromierzu i Komornikach. Zakres robót przewiduje m.in. ocieplenie ścian zewnętrznych, piwnic, stropów poddasza, wymianę pieców na peletowe, instalacji grzewczej, oświetlenia na energooszczędne i stolarki okiennej. Zamontowane zostaną również panele fotowoltaniczne i pompy ciepła powietrze-powietrze.

"Będzie to kompleksowa modernizacja tych obiektów, do której ze środków własnych dokładamy 700 tys. zł. Gdyby nie wsparcie w ramach tego programu, nie stać by nas było na pięciomilionową inwestycję" - zaznaczył wójt gminy Rafał Pałka.

Wartość wszystkich inwestycji, które zostaną zrealizowane dzięki przyznanym w ramach konkursu dotacjom to ponad 166 milionów złotych. "Zainteresowane konkursem było bardzo duże. Dlatego zdecydowaliśmy się na zwiększenie przydziału pieniędzy, aby wszystkie projekty, które przeszły weryfikację otrzymały dofinansowanie. W wielu gminach za otrzymane pieniądze przeprowadzona zostanie termomodernizacja wszystkich obiektów" - powiedziała rzecznik prasowy Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego Iwona Sinkiewicz-Potaczała.

W ramach programu "Poprawa efektywności energetycznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w sektorze publicznym i mieszkaniowym" ogłoszony będzie jeszcze jeden, ostatni konkurs. Jego termin przewidziany jest na czwarty kwartał tego roku. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.