PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie. Ekologiczny program edukacyjny dla najmłodszych

  • pt/pap    18 października 2016 - 18:01
Świętokrzyskie. Ekologiczny program edukacyjny dla najmłodszych
Program "Poznaj potwora" skierowany jest do szkół podstawowych(fot.ekologia.pl)

• W województwie świętokrzyskim ruszył ekologiczny program edukacyjny dla dzieci szkół podstawowych.
• "Świadomości ekologicznej musimy uczyć już od najmłodszych lat" – powiedziała Olga Grabiwoda z Instytutu Designu w Kielcach prezentując założenia programu.
Program "Poznaj potwora" skierowany jest do szkół podstawowych. Obejmuje bezpłatne lekcje, konkursy i warsztaty dla dzieci oraz pokazowe wykłady dla nauczycieli.

"Chcemy podnieść świadomość ekologiczną naszego społeczeństwa. Bijemy na alarm, bo w tej chwili nie jest z tym najlepiej. Właściwe nawyki musimy wpajać już od dzieciństwa" - podkreśliła we wtorek podczas prezentacji programu Olga Grabiwoda.

Podczas zajęć uczniowie będą mogli dowiedzieć się wielu praktycznych rzeczy, np. jak zrobić pionki do gry z kazeiny mleka, czy do czego może posłużyć niepotrzebny już T-shirt.

"Po pokrojeniu starej koszuli, robimy w niej nacięcia i w efekcie bez szycia, otrzymujemy torbę na zakupy wielorazowego użytku. Podczas naszych lekcji z uczniami promujemy właśnie takie zachowania proekologiczne" - wyjaśniała Anna Tybinkowska-Kowalczyk z pracowni tkanin Instytutu Designu w Kielcach.

W ramach programu kielecki instytut wydał książkę: "O potworze z wielkimi stopami i długi ogonem". Wydawnictwo prezentuje zasady ekologicznego stylu życia i przedstawia polskie i zagraniczne projekty, które powstały w trosce o środowisko.

"Potwór symbolizuje nasze złe nawyki, które prowadzą do nadmiernej emisji dwutlenku węgla do atmosfery, nadprodukcji śmieci. W czytelny sposób, łatwy do zrozumienia przez dzieci, pokazuje różne formy walki z tym potworem" - dodała Grabiwoda.

Kieleccy projektanci namawiają też nauczycieli, aby zgłaszali się do instytutu na pokazowe warsztaty ekologiczne. "Otrzymają od nas gotowy pakiet narzędzi i instrukcji dzięki którym będą mogli w ciekawy i niekonwencjonalny sposób prowadzić zajęcia z uczniami" - zachęca projektantka.

Instytut Designu funkcjonuje w Kielcach od 2012 r. w ramach Wzgórza Zamkowego - miejskiej instytucji kultury. Celem jego działania jest promocja designu i nowatorskich przedsięwzięć z nim związanych. Stanowi platformę współpracy różnych środowisk, w których kręgu zainteresowań jest wzornictwo - ekspertów i twórców designu, instytucji edukacyjnych i projektowych, a także przedstawicieli biznesu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.