PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie. Inwestycje w ochronę środowiska za 63 mln zł

  • pap/wnp.pl    24 listopada 2009 - 15:07
Świętokrzyskie. Inwestycje w ochronę środowiska za 63 mln zł

Budowa Centrum Edukacji Ekologicznej w Kijach jest jedną z dziewięciu kolejnych inwestycji z zakresu ochrony środowiska, które otrzymają unijne dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.
We wtorek beneficjenci - przedstawiciele ośmiu gmin i jednego związku międzygminnego - podpisali z zarządem województwa preumowy na dofinansowanie projektów związanych z rozwojem regionalnej lub lokalnej infrastruktury ochrony środowiska. Łączna kwota dofinansowania to prawie 33 mln zł. Wartość wszystkich projektów to ponad 63 mln zł.

Większość projektów dotyczy budowy kanalizacji sanitarnej, oczyszczalni ścieków i sieci wodociągowej. Najwięcej dofinansowania - 7 mln zł, co stanowi 60 proc. wartości inwestycji - otrzyma gmina Kunów na budowę kanalizacji w Nietulisku Małym i Dużym. W miejscowości Nieskurzów Stary w gminie Baćkowice powstanie zbiornik retencyjno-rekreacyjny, dofinansowany w połowie, czyli kwotą 2 mln zł.
W Kijach zbudowane zostanie Centrum Edukacji Ekologicznej - Zamek. Wójt Krzysztof Słonina powiedział, że jego gmina leży 25 km od Kielc, a niemal trzy czwarte jej terenu znajduje się na obszarach chronionych - bądź to parków krajobrazowych, bądź obszarów Natury 2000. Władze lokalne chcą wykorzystać bliskość miasta i przyrodę, która może być dobrem reklamującym gminę.

Całoroczne centrum, które będzie eksponować atrakcje przyrodnicze gminy i całego Ponidzia, służyć będzie młodzieży szkolnej, ale także dorosłym. Wewnątrz znajdą się sale wystawowe oraz przystosowane do prezentacji filmów i programów przyrodniczych. Inwestycja ma się rozpocząć w 2010 roku, a zakończyć w 2011. Jej całkowita wartość to prawie 489 tys. zł. 60 proc. tej sumy pochodzić będzie z funduszy unijnych.

Kije były w średniowieczu ośrodkiem kasztelańskim. "Chcemy się odwołać do tej świetnej historii i stąd zamysł, by to centrum miało kształt starej kasztelani" - powiedział wójt.

Marszałek województwa Adam Jarubas podkreślił, że łącznie z tymi dziewięcioma projektami na rozwój infrastruktury ochrony środowiska i energetycznej zakontraktowano już prawie 100 mln euro.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.