PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie. Na Ponidziu powstanie Ośrodek Edukacji Przyrodniczej

  • pt/pap    27 września 2016 - 18:18
Świętokrzyskie. Na Ponidziu powstanie Ośrodek Edukacji Przyrodniczej
Głównym celem funkcjonowania placówki będzie edukacja przyrodnicza, także przybliżanie wartości krajobrazowych, ekologicznych, kulturowych i historycznych Ponidzia (fotadamjarubas.pl)

• Ośrodek edukacyjny, umożliwiający poznawanie cennych walorów przyrodniczych Ponidzia przez dzieci i młodzież oraz prowadzenie projektów badawczych przez naukowców, powstanie w Umianowicach.
• Przedsięwzięcie będzie wsparte funduszami unijnymi.
Projekt realizuje Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Jak poinformował dyrektor instytucji Tomasz Hałatkiewicz, budowa Ośrodka Edukacji Przyrodniczej ma być sfinalizowana do końca 2018 r.

Głównym celem funkcjonowania placówki będzie edukacja przyrodnicza, także przybliżanie wartości krajobrazowych, ekologicznych, kulturowych i historycznych Ponidzia - jednego z najcenniejszych przyrodniczo obszarów w województwie świętokrzyskim.

"W naszej działalności edukacyjnej obserwujemy - szczególnie u dzieci i młodzieży - jak bardzo jesteśmy oddaleni od natury i przyrody. Jak nie ma tego kontaktu, to szkody w naszym rozwoju, w psychice są olbrzymie" - podkreślił Hałatkiewicz.

Umianowice leżą w pobliżu tzw. śródlądowej delty Nidy, terenu objętego ochroną w ramach programu Natura 2000, z powodu występujących tu cennych siedlisk i gatunków ptaków.

Ciuchcia Ekspres Ponidzie

Ośrodek, zostanie wybudowany przy torach kolejki wąskotorowej Ciuchcia Ekspres Ponidzie kursującej z Jędrzejowa do Pińczowa, blisko rzeki, lasu i łąki. "W pobliżu są wszystkie siedliska, by przez cały rok można było tam prowadzić zielone szkoły, w cyklach jednodniowych lub kilkudniowych. Edukatorzy nie będą przewodnikami-opowiadaczami, ale inspiratorem dla dzieci i opiekunem, do całodziennych prac w terenie" - dodał rozmówca.

Na potrzeby placówki, która ma być też otwarta na turystów, powstanie nowy budynek. Inny, już istniejący w tym miejscu oraz wieża ciśnień, które kiedyś wykorzystywała kolejka, zostaną przebudowane na potrzeby edukacyjne. W wieży ma powstać obserwatorium ornitologiczne.

W placówce będzie ponad 70 miejsc noclegowych i sala konferencyjna. Będą tam funkcjonowały m. in. pracownie geologiczna, w której młodzi ludzie będą poznawali właściwości wydobywanego na tym terenie wapienia i gipsu oraz pracownia, gdzie będą mogli badać czystość wody np. z płynącego i starego koryta Nidy. W olbrzymim akwarium, nazwanym "Nidarium" będzie można obserwować jak wygląda życie w rzece - znajdą się tam charakterystyczne dla Nidy gatunki ryb, raków czy małż.

Przy ośrodku będzie można także oglądać naturalny wypas zwierząt wykorzystywanych w gospodarstwach, m. in. konika polskiego, krowę czerwoną, owcę wrzosówkę. Z kolei w zagrodzie, dzieci będą miały bezpośredni kontakt z królikami i ptactwem domowym.

Stacja doświadczalna Polskiej Akademii Nauk

Wydzieloną częścią ośrodka będzie studio przeznaczone do prowadzenia prac badawczych, m. in. przez ornitologów, botaników, ichtiologów czy studentów, przyjeżdżających na praktyki. Zdaniem Hałatkiewicza, w przyszłości ośrodek może stać się stacją doświadczalną Polskiej Akademii Nauk.

Trwają prace nad opracowaniem koncepcji architektonicznej placówki - budynek ma nawiązywać do tradycji budowlanych Ponidzia i być przyjazny dla środowiska.

Inwestycja, której koszt oszacowano na ok. 14,5 mln zł będzie wsparta ponad 11,8 mln zł funduszmi unijnymi, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Powstanie Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach ma także umożliwić realizację projektów związanych z przywróceniem pierwotnego charakteru tutejszej przyrody - m. in. delty umianowskiej.

Chodzi o poprawę retencji tego obszaru - udrożnienie starorzeczy, tak aby miejsca, które w ostatnich latach nadmiernie się wysuszyły, wiosną znowu stały się rozlewiskami i miejscem lęgu gatunków ptaków, kiedyś gniazdujących na tym terenie, a dziś tu nie obserwowanych. Chodzi także o różne gatunki gadów, płazów i owadów.

Ponidzie jest chronione trzema parkami krajobrazowymi: Nadnidziańskim, Szanieckim i Kozubowskim - znajdują się w nich liczne rezerwaty i pomniki przyrody.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.