PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie: ponad 25 mln zł na usuwanie skutków klęsk żywiołowych

  • PAP    28 lipca 2014 - 15:57
Świętokrzyskie: ponad 25 mln zł na usuwanie skutków klęsk żywiołowych

53 świętokrzyskie samorządy otrzymały w poniedziałek ponad 25 mln zł rządowego wsparcia na odbudowę infrastruktury zniszczonej przez nawałnice i powodzie. Najwięcej - 2 mln zł - trafi do powiatu ostrowieckiego.
Jak powiedziała dziennikarzom wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba, promesy dotacyjne będą przeznaczone na usuwanie skutków klęsk żywiołowych, które wystąpiły w ubiegłych latach. Trafią do 46 gmin i siedmiu powiatów.

2 mln zł otrzymał powiat ostrowiecki. Wicestarosta powiatu ostrowieckiego Eligiusz Mich powiedział PAP, że dzięki tym pieniądzom zostaną wyremontowane drogi, zniszczone przez powódź w czterech gminach powiatu. "Chodzi o Waśniów, Ćmielów, Kunów i Bodzechów i o odcinki tras, newralgiczne dla komunikacji w tych gminach" - dodał. Inwestycja będzie kosztowała w sumie 2,4 mln zł - 400 tys. zł dołoży powiat i prawdopodobnie samorządy gminne.

Czytaj też: Powiaty chcą dodatkowych pieniędzy na usuwanie skutków powodzi

800 tys. zł dotacji trafiło do Buska-Zdroju, jego wiceburmistrz Henryk Radosz powiedział, że remont będzie dotyczył trzech odcinków dróg, zniszczonych przez nawałnice i podtopienia w 2013 r. "Trudno korzystać ze zniszczonych tras, a jedna z nich mieści się przy ruchliwej drodze przy szkole. Wsparcie zaspokoi nasze potrzeby, jeśli chodzi o remont wszystkich miejsc zniszczonych w ubiegłym roku" - tłumaczył. Gmina do inwestycji dołoży ok. 500 tys. zł.

500 tys. zł trafi do gminy Wilczyce (pow. sandomierski) na odbudowę ok. 2 km trzech dróg zniszczonych przez powódź we wcześniejszych latach oraz podczas majowych nawałnic. "Jesteśmy gminą o bardzo niskich dochodach, najniższym budżecie w województwie i ta pomoc jest ważna" - podkreślił wójt gminy Wilczyce Adam Bodura.

Jak wyjaśniał wójt, przy okazji nawalnych deszczy i powodzi drogi w tej rolniczej gminie, w której jest wiele lessowych wąwozów i dróg na lessowej podbudowie, są niszczone co roku. "Less, gdy rozmoknie, to spływa. Nie stać nas na kompleksowe inwestycje, wykonujemy jedynie bieżące remonty dróg" - dodał Bodura.

Czytaj też: Dolnośląskie samorządy otrzymały 75 mln zł na usuwanie skutków powodzi

Jak zaznaczył, po otrzymaniu promesy zostanie ogłaszany przetarg - przygotowano już dokumentację, jest też zgoda na wejście w teren z inwestycją, która będzie skończona w tym roku.

Łączna suma kwot z promes przekazanych w poniedziałek wyniosła 25 mln 214 tys. zł.

To trzecia transza rządowych promes, przeznaczonych na usuwanie skutków klęsk żywiołowych, które trafiły w 2014 r. do województwa świętokrzyskiego.

W lutym 25 mln 130 tys. zł otrzymało 10 powiatów i 60 gmin. W połowie lipca dwa powiaty i pięć gmin dostały 6,35 mln zł wsparcia na usuwanie strat w infrastrukturze po majowych ulewach, które wywołały podtopienia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.