PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie, program Zorza: Rośnie zainteresowanie wymianą pieców

  • aw/PAP    19 grudnia 2017 - 15:28
Świętokrzyskie, program Zorza: Rośnie zainteresowanie wymianą pieców
Celem programu "Zorza" jest zmniejszenie narażenia ludzkości na oddziaływanie pyłów PM 2,5; PM 10 oraz innych zanieczyszczeń (fot.pixabay)

Mieszkańcy Świętokrzyskiego złożyli 583 wnioski o dotacje na wymianę pieców na bardziej ekologiczne, w ramach drugiego naboru programu „Zorza”.
- Zaainteresowanie wzrosło o 300 proc. – poinformował prezes WFOŚiGW w Kielcach Ryszard Gliwiński.

• Program "Zorza" realizowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Kielcach.

W ramach projektu mieszkańcy regionu, którzy mają własne kotłownie, mogą starać się o dofinansowanie na wymianę pieców i kotłów na nowoczesne o wyższej sprawności np. gazowe, olejowe, elektryczne lub na paliwa stałe.

Dofinansowanie wynosi 25 proc. kosztów kwalifikowanych, czyli m.in. zakupu i montażu nowej instalacji technologicznej kotłowni, demontażu kotła czy przyłącza do sieci gazowej lub cieplnej. W przypadku kotłów czwartej klasy dotacja nie może przekroczyć 3 tys. zł, a w przypadku kotłów o wyższej sprawności - 4 tys. zł.

Podczas konferencji prasowej w Kielcach prezes WFOŚiGW podkreślił, że zainteresowanie programem wśród mieszkańców regionu jest coraz większe. "W pierwszym naborze było ok. 150 wniosków. W drugim naborze, który trwał od września do listopada, wpłynęło do nas ponad 500 wniosków o dofinansowanie" - przekazał Gliwiński.

Na realizację programu "Zorza" zarezerwowano w 2017 roku 2,5 mln zł. Prezes zapewnił, że "takie wsparcie będzie kontynuowane w kolejnych latach, być może o podobnej lub trochę innej nazwie".

Celem programu "Zorza" jest zmniejszenie narażenia ludzkości na oddziaływanie pyłów PM 2,5; PM 10 oraz innych zanieczyszczeń powstających w wyniku niskiej emisji, zagrażających zdrowiu i życiu ludzi oraz negatywnie wpływających na stan środowiska; zmniejszenie emisji dwutlenku węgla oraz innych gazów cieplarnianych.

"Mimo krótkiego czasu działania tego programu, już odnotowujemy jego efekty. Według danych udało się zredukować emisję pyłów PM 2,5 i PM 10 o ponad 14 ton" - podkreślił Gliwiński. 

Jednak nie wszystkie Wojewódzkie fundusze maja w swojej ofercie tego typu programy skierowane do mieszkańców. Zwykle beneficjentami są gminy, które mają własne programy walki z niską emisja.

- W mojej ocenie w kolejnym roku naborem od osób indywidualnych powinien zajmować się bezpośrednio Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Taka jest opinia większości samorządów i z takim wnioskiem wystąpiłem do prezesa WFOŚiGW. Tym bardziej jest to zasadne po zmianach przepisów prawa dotyczących działania wojewódzkich funduszów – mówił prezydent Ciechanowa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.