PARTNER PORTALU
  • BGK

Swiss Contribution: W dorzeczu Wisłoki postawiono na odnawialne źródła energii

  • MN    3 kwietnia 2017 - 09:59
Swiss Contribution: W dorzeczu Wisłoki postawiono na odnawialne źródła energii
Program podsumowali m.in. wicepremier Jarosław Gowin i ambasador Szwajcarii Andrej Motyl. (fot. UMWP)

W południowej Polsce zrealizowano polsko-szwajcarski program OZE.
• Emisja dwutlenku węgla na terenie południowej Polski ma się zmniejszyć nawet o 10 tys. ton rocznie. 

• Wszystko dzięki realizacji programu o odnawialnych źródłach energii, który zrealizowano przy dużym wsparciu Szwajcarii.

• W ramach projektu zainstalowano kolektory do podgrzewania wody i instalacje fotowoltaiczne w budynkach publicznych i prywatnych.

• W projekcie o wartości blisko 83 mln złotych uczestniczyły gminy z Podkarpacia i Małopolski.

W Jaśle podsumowano realizację projektu „Instalacja systemów energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych na terenie gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. wicepremier Jarosław Gowin i ambasador Szwajcarii Andrej Motyl.

Andrzej Czarnecki, Przewodniczący Zarządy Związku Gmin Dorzecza Wisłoki podkreślił, że realizacja tego projektu była możliwa dzięki Szwajcarii. Ten kraj nie będąc członkiem Unii Europejskiej przeznaczył blisko pół miliarda na fundusz „Swiss Contribution" wspierający nowe kraje członkowskie UE, z tych środków powstał „Szwajcarsko-Polski Program Współpracy" finansujący rozwój energii odwalanej.

Czytaj tez: 7,7 mln zł z NFOŚiGW na przeciwdziałanie zagrożeniom środowiska

Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego tłumaczy, że dzięki tym pieniądzom energia ze słońca zasiliła szkoły, przedszkola szpitale, oczyszczalnie ścieków, obiekty sportowe, ośrodki kultury, urzędy i gospodarstwa domowe na terenie dwudziestu gmin z Podkarpacia i Małopolski. Inwestycje przynoszą korzyści właścicielom budynków oraz środowisku. Szacuje się, że emisja dwutlenku węgla na terenie gmin objętych programem zmniejszy się o ok 10 tys. ton rocznie.

Jarosław Gowin złożył podziękowania rządowi i społeczeństwu szwajcarskiemu za gest solidarności z Polską i innymi nowymi krajami UE. Ambasador Szwajcarii wyjaśnił natomiast, że w południowej Polsce poziom zanieczyszczenia powietrza jest większy niż w większości krajów UE, stąd Szwajcaria zdecydowała się udzielić wsparcia.

Czytaj też: Gdańsk: Będzie więcej ładowarek do samochodów elektrycznych

Opisywany projekt objął instalację kolektorów słonecznych do ogrzewania wody użytkowej na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych, a także budowę układów fotowoltaicznych służących do pozyskiwania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego na obiektach sportowych.

Wartość przedsięwzięcia to blisko 83 mln zł, a dofinansowanie ze Szwajcarsko–Polskiego Programu Współpracy wyniosło 75 proc. kosztów kwalifikowanych.

W projekcie uczestniczyły gminy Brzostek, Brzyska, Chorkówka, Czarna, Dębica, Dębowiec, Miasto Jasło, Jasło, Jedlicze, Jodłowa, Kołaczyce, Krempna, Nowy Żmigród, Osiek Jasielski, Pilzno, Sękowa, Skołyszyn, Szerzyny, Tarnowiec i Żyraków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • X, 2017-04-03 15:33:38

    Poprawcie końcówkę drugiego akapitu, bo to trochę głupio wygląda.