PARTNER PORTALU
  • BGK

System odzysku elektrośmieci jest nieszczelny

  • PAP/Puls Biznesu    13 września 2012 - 06:54
System odzysku elektrośmieci jest nieszczelny

Polska nadal nie spełnia unijnych norm zbierania elektrośmieci. System jest nieszczelny, a szara strefa to połowa rynku
Z raportu Głównego Inspektora Ochrony Środowiska (GIOŚ) wynika, że w 2011 r. udało się zebrać 143 tys. ton zużytego sprzętu - to blisko 28 proc. wprowadzanego na rynek, czyli 3,55 kg na mieszkańca. Według unijnych przepisów powinno być 35 proc., czyli 4 kg - pisze "Puls Biznesu".

Branża sceptycznie podchodzi do raportu - jest zbyt późny i ogólnikowy.

"W naszej ocenie wielkość 3,55 kg na mieszkańca jest zawyżona o około 20-30 proc. wskutek nieprawidłowości w działaniu systemu i nieuczciwych praktyk niektórych zakładów przetwarzania" - mówi Aleksander Traple, dyrektor firmy Biosystem Elektrorecykling, zajmującej się zbieraniem i odzyskiwaniem zużytego sprzętu.

Według Wojciecha Koneckiego, dyrektora generalnego CECED Polska Związek Pracodawców AGD, problem tkwi w niewłaściwym raportowaniu, a także braku kontroli, a do biznesu weszły punkty skupu złomu, które wystawiają "lewe kwity".

"Trudno rozróżnić, kto działa legalnie, firmy często przekłamują raporty albo współpracują z szarą strefą" - mówi Wojciech Konecki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • nestor, 2012-09-13 14:31:16

    Czytając opinię p. A.Traple przypomina się stare, ale jak widać wciąż aktualne przysłowie" diabeł przebrał się w komżę i ogonem na mszę dzwoni.."