PARTNER PORTALU
 • BGK

Szał na kredyty na energooszczędne domy

 • PAP    14 listopada 2011 - 11:24
Szał na kredyty na energooszczędne domy

Prawdopodobnie jeszcze w br. wyczerpie się pula 2 mln zł na budowę energooszczędnych domów – szacuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Na preferencyjne kredyty mogą liczyć osoby budujące domy, które potrzebują około dwukrotnie mniej energii cieplnej od tradycyjnych.

Pierwotnie zakładano, że ze środków w ramach pilotażowej linii kredytowej „Dom energetyczny” będzie można korzystać do końca przyszłego roku. Pieniądze wyczerpią się jednak wcześniej z powodu ogromnego zainteresowania. Punkty realizującego program Banku Ochrony Środowiska w Katowicach i Częstochowie są niemal codziennie oblegane i zasypywane pytaniami osób, zamierzających skorzystać z preferencyjnych kredytów.

Pilotażowa linia kredytowa pod nazwą „Dom Energetyczny” to – według przedstawicieli katowickiego Funduszu – pierwsze w kraju przedsięwzięcie, zakładające dofinansowanie ze środków publicznych budowy obiektów o małym zapotrzebowaniu na energię cieplną.

Na niskooprocentowane kredyty mogą liczyć inwestorzy (osoby fizyczne i prowadzące własny biznes) budujący energooszczędne budynki oraz chcący kupić odpowiednie instalacje i urządzenia dla takich domów. Chodzi o obiekty o wskaźniku zapotrzebowania na energię końcową niższym od 60 kilowatogodzin na metr kwadratowy rocznie. Dom budowany tradycyjną metodą charakteryzuje się wskaźnikiem ok. 120 kilowatogodzin energii na metr kw. rocznie, a więc dwukrotnie wyższym.

Prezes katowickiego WFOŚiGW, Gabriela Lenartowicz zaznaczyła, że eksperci na bieżąco analizują przebieg realizowanego programu. Pierwsze wnioski służące jego doskonaleniu zostaną – jak zapowiedziała – urzeczywistnione w przyszłym roku.

Lenartowicz podkreśliła, że programy wspierania energooszczędnych działań dla indywidualnych osób sprawdzą się tylko wtedy, gdy będą proste w obsłudze, łatwo dostępne i precyzyjnie wyliczone, by szybko mogły być odczuwalne ekonomicznie dla inwestorów budujących domy.

Aby w przyszłości rozszerzyć i udoskonalić program, konieczna jest m.in. analiza weryfikacji standardów energooszczędności, wysokości wspieranych standardów energetycznych czy skali dofinansowania w zależności od uzyskanych efektów oszczędzania energii. Rozstrzygnięcia wymaga także problem objęcia dofinansowaniem ze środków publicznych mieszkań deweloperskich.

W ramach programu „Dom energetyczny” jest możliwe kredytowanie do 90 proc. kosztów zakupu i montażu niekonwencjonalnych źródeł ciepła (np. pompy ciepła, kolektory słoneczne), wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, wymiennika gruntowego, a także – w zmiennej części – kosztów instalacji ogrzewania, materiałów izolacyjnych ścian, stropów, dachów, posadzek oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Maksymalny kredyt na te cele może wynosić do 200 tys. zł. Okres spłaty nie może być dłuższy niż 7 lat. Na realizację przedsięwzięcia inwestor ma 1,5 roku od postawienia kredytu do dyspozycji.

W 2011 r. na działania związane z oszczędzaniem energii katowicki WFOŚiGW wyda rekordową kwotę 240 mln zł, o 100 mln zł więcej niż rok wcześniej. Dzięki temu w br. w woj. śląskim udało się przeprowadzić termomodernizację ponad stu obiektów, a w ciągu 9 lat wymienić ponad 17 tys. przestarzałych pieców w indywidualnych gospodarstwach. Rozpoczęto też nowatorski w kraju, pilotażowy program dofinansowania opracowania i wdrażania gminnych programów energooszczędności, przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.

Z danych Funduszu wynika, że obecnie w Europie budynki tracą średnio ok. 40 proc. wykorzystywanej energii. Jej zużycie z roku na rok rośnie, m.in. w związku z powszechnym korzystaniem z ogrzewania i klimatyzacji. Wymusza to działania służące oszczędności energii. Coraz bardziej popularne stają się domy pasywne i energooszczędne, zużywające nawet sześć razy mniej energii od tradycyjnych. Unijna dyrektywa przewiduje, że po 2020 r. każdy nowy budynek powinien spełniać warunki obiektu niskoenergetycznego.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • brelok, 2011-11-14 18:46:34

  A co z" domem "jako miejscem ciepła i harmonii ? Czy też można dostać wsparcie?
 • Bambi, 2011-11-14 18:41:45

  rzeczywiście prawdziwy szał i to nie tylko na kredyty na energooszczędne domy.
 • POD KAŻDĄ POSTACIĄ, 2011-11-14 16:19:49

  Takie zjawisko to prawdziwy szał!!! Nieliczni mogą cieszyć się takim kredytem !!!