Szał na kredyty na energooszczędne domy

Prawdopodobnie jeszcze w br. wyczerpie się pula 2 mln zł na budowę energooszczędnych domów – szacuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Szał na kredyty na energooszczędne domy

Na preferencyjne kredyty mogą liczyć osoby budujące domy, które potrzebują około dwukrotnie mniej energii cieplnej od tradycyjnych.

Pierwotnie zakładano, że ze środków w ramach pilotażowej linii kredytowej „Dom energetyczny” będzie można korzystać do końca przyszłego roku. Pieniądze wyczerpią się jednak wcześniej z powodu ogromnego zainteresowania. Punkty realizującego program Banku Ochrony Środowiska w Katowicach i Częstochowie są niemal codziennie oblegane i zasypywane pytaniami osób, zamierzających skorzystać z preferencyjnych kredytów.

Pilotażowa linia kredytowa pod nazwą „Dom Energetyczny” to – według przedstawicieli katowickiego Funduszu – pierwsze w kraju przedsięwzięcie, zakładające dofinansowanie ze środków publicznych budowy obiektów o małym zapotrzebowaniu na energię cieplną.

Na niskooprocentowane kredyty mogą liczyć inwestorzy (osoby fizyczne i prowadzące własny biznes) budujący energooszczędne budynki oraz chcący kupić odpowiednie instalacje i urządzenia dla takich domów. Chodzi o obiekty o wskaźniku zapotrzebowania na energię końcową niższym od 60 kilowatogodzin na metr kwadratowy rocznie. Dom budowany tradycyjną metodą charakteryzuje się wskaźnikiem ok. 120 kilowatogodzin energii na metr kw. rocznie, a więc dwukrotnie wyższym.

Prezes katowickiego WFOŚiGW, Gabriela Lenartowicz zaznaczyła, że eksperci na bieżąco analizują przebieg realizowanego programu. Pierwsze wnioski służące jego doskonaleniu zostaną – jak zapowiedziała – urzeczywistnione w przyszłym roku.

Lenartowicz podkreśliła, że programy wspierania energooszczędnych działań dla indywidualnych osób sprawdzą się tylko wtedy, gdy będą proste w obsłudze, łatwo dostępne i precyzyjnie wyliczone, by szybko mogły być odczuwalne ekonomicznie dla inwestorów budujących domy.

Aby w przyszłości rozszerzyć i udoskonalić program, konieczna jest m.in. analiza weryfikacji standardów energooszczędności, wysokości wspieranych standardów energetycznych czy skali dofinansowania w zależności od uzyskanych efektów oszczędzania energii. Rozstrzygnięcia wymaga także problem objęcia dofinansowaniem ze środków publicznych mieszkań deweloperskich.

W ramach programu „Dom energetyczny” jest możliwe kredytowanie do 90 proc. kosztów zakupu i montażu niekonwencjonalnych źródeł ciepła (np. pompy ciepła, kolektory słoneczne), wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, wymiennika gruntowego, a także – w zmiennej części – kosztów instalacji ogrzewania, materiałów izolacyjnych ścian, stropów, dachów, posadzek oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Maksymalny kredyt na te cele może wynosić do 200 tys. zł. Okres spłaty nie może być dłuższy niż 7 lat. Na realizację przedsięwzięcia inwestor ma 1,5 roku od postawienia kredytu do dyspozycji.

W 2011 r. na działania związane z oszczędzaniem energii katowicki WFOŚiGW wyda rekordową kwotę 240 mln zł, o 100 mln zł więcej niż rok wcześniej. Dzięki temu w br. w woj. śląskim udało się przeprowadzić termomodernizację ponad stu obiektów, a w ciągu 9 lat wymienić ponad 17 tys. przestarzałych pieców w indywidualnych gospodarstwach. Rozpoczęto też nowatorski w kraju, pilotażowy program dofinansowania opracowania i wdrażania gminnych programów energooszczędności, przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.

Z danych Funduszu wynika, że obecnie w Europie budynki tracą średnio ok. 40 proc. wykorzystywanej energii. Jej zużycie z roku na rok rośnie, m.in. w związku z powszechnym korzystaniem z ogrzewania i klimatyzacji. Wymusza to działania służące oszczędności energii. Coraz bardziej popularne stają się domy pasywne i energooszczędne, zużywające nawet sześć razy mniej energii od tradycyjnych. Unijna dyrektywa przewiduje, że po 2020 r. każdy nowy budynek powinien spełniać warunki obiektu niskoenergetycznego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

A co z" domem "jako miejscem ciepła i harmonii ? Czy też można dostać wsparcie?

brelok, 2011-11-14 18:46:34 odpowiedz

rzeczywiście prawdziwy szał i to nie tylko na kredyty na energooszczędne domy.

Bambi, 2011-11-14 18:41:45 odpowiedz

Takie zjawisko to prawdziwy szał!!! Nieliczni mogą cieszyć się takim kredytem !!!

POD KAŻDĄ POSTACIĄ, 2011-11-14 16:19:49 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE