PARTNER PORTALU
  • BGK

Szansa na lepsze powietrze w Szczecinie

  • PAP    13 czerwca 2013 - 09:16
Szansa na lepsze powietrze w Szczecinie

Szczecin przystępuje do ogólnopolskiego programu, który umożliwi poprawę jakości powietrza w mieście. Na program o nazwie KAWKA, który będzie realizowany przez pięć lat, ma być przeznaczonych w skali kraju 800 mln zł.
Jak informuje szczeciński magistrat, dzięki programowi mieszkańcy mogą otrzymać dotację np. na wymianę pieca węglowego na bardziej ekologiczny lub na przyłączenie się do miejskiej sieci cieplnej.

Chętni powinni zgłosić się do urzędu miasta do 24 czerwca br. Od ich liczby zależy wielkość dofinansowania - wyjaśniają urzędnicy.

Środki na realizację programu będą pochodzić z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Poprawa jakości powietrza ma być efektem obniżenia emisji szkodliwych gazów.

W ramach programu rozbudowywane i modernizowane będą sieci ciepłownicze, promowane będzie zastosowanie kolektorów słonecznych. Pieniądze będą także przeznaczane na termomodernizację budynków, na nisko-emisyjny transport miejski czy na projekty edukacyjne. Finansować będą likwidacje kotłowni lub palenisk węglowych poprzez przyłączanie budynków np. do miejskiej sieci ciepłowniczej.

W pierwszej kolejności dotacje będą mogły być przyznawane osobom zamieszkującym wytypowane przez magistrat najbardziej zagrożone emisją obszary.

W Szczecinie wymagany będzie od mieszkańców wkład własny - nie mniej niż 45 proc. wartości inwestycji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Horror - Spalarnia, 2013-06-13 17:00:15

    Czemu mieszkańcy maja dołożyć 45% x 800 mln (=654 mln) na złagodzenie skutków nowej spalarni śmieci ? Dlaczego uczciwie nie powiemy, że spalarnia wraz z oczyszczaniem powietrza będzie kosztować prawie 2 000 000 000 zł ? A dodatkowe koszty utraconego przez zanieczyszczenia zdrowia, które ponosić bę...dą głównie mieszkańcy ?  rozwiń