PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecin: około 27 mln zł dotacji na program Kawka

  • bad    5 grudnia 2014 - 16:42
Szczecin: około 27 mln zł dotacji na program Kawka
Fot. Pixbay

Szczecin otrzyma  dotację na realizację drugiej edycji programu Kawka. Dzięki niej możliwa będzie wymiana ogrzewania w tysiącu lokali i kompleksowa termomodernizacja 49 budynków na terenie miasta.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie poinformował urząd miasta, że przyznał dotację w wysokości do 26 691 761,18  na realizację zadania „ Zmniejszenie zanieczyszczeń powietrza w Szczecinie – Etap II – Program Kawka.

Przewiduje się, że w najbliższych tygodniach WFOŚiGW oraz Gmina Miasto Szczecin podpiszą umowę w tej sprawie.

Czytaj też: Będzie mniej pyłów w śródmieściu Gorzowa

Ogólnopolski program Kawka umożliwia poprawę jakości powietrza w mieście. Dzięki niemu można otrzymać dotację np. na wymianę pieca węglowego na bardziej ekologiczny, przyłączyć się do miejskiej sieci cieplnej i przeprowadzić termomodernizację budynku. Pieniądze z dotacji płyną do samorządu, ale ostatecznym odbiorcą  dofinansowania mogą być m.in. osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, deweloperzy (w imieniu mieszkańców  i innych podmiotów wniosek składała Gmina Miasto Szczecin). 

Dotacje mogą obejmować obszary, w których występują przekroczenia zanieczyszczeń w powietrzu (pyły, CO2). Obszary miasta objęte wsparciem Kawki:  Śródmieście, Pogodno, Bukowo, Gocław, Osiedle Słoneczne, Majowe.

Czytaj też: 1300 pieców kaflowych w Szczecinie do likwidacji

Kawka II. W ramach drugiej edycji Szczecin wnioskował o modernizację ogrzewania w ponad tysiącu lokali, w których zlikwidowanych będzie ok. 1300 pieców kaflowych. Oprócz tego 49 budynków przejdzie termodernizację, czyli oprócz wymiany źródła ogrzewania, wymienione będą m. in.: dach,  stolarka okienna i przeprowadzony zostanie remont elewacji. Termomodernizacją zostaną objęte między innymi budynki przy ul. Obrońców Stalingradu, ul. Śląskiej, ul. Bogusława X, Wojska Polskiego. 

Gmina Miasto Szczecin w imieniu mieszkańców, zarządców i deweloperów złożyła wniosek opiewający na ponad 51 mln zł. z czego blisko połowa pochodzić będzie właśnie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. 

Ze środków miasta na ten cel miasto zamierza przeznaczyć blisko 17 mln zł. 

Pierwsza edycja programu Kawka (pilotażowa). Kawka I obejmuje swoim zakresem  wymianę źródeł ciepła, jak i termomodernizację budynków. Program dotyczy 67 lokalizacji, w których będzie dokonana modernizacja źródła ciepła, przez miejskich zarządców nieruchomości oraz przez mieszkańców. W sumie 655 kotłów opalanych węglem zostanie zlikwidowanych, zostaną one zastąpione kotłami gazowymi lub przyłączeniem do sieci cieplnej.

Pięć budynków zostało zgłoszonych do termomodernizacji. Koszt całkowity zadania to blisko 13 mln zł Dotacja -55% (45% ze środków NFOŚiGW i 10% ze środków WFOŚiGW w Szczecinie).

Realizacja pierwszej edycji rozpoczęła się w kwietniu br. Do tego momentu ostateczni odbiorcy wykonali działania formalno – prawne związane z przygotowaniem zadania do realizacji.

Szczecin otrzyma  dotację na realizację drugiej edycji programu Kawka. Dzięki niej możliwa będzie wymiana ogrzewania w tysiącu lokali i kompleksowa termomodernizacja 49 budynków na terenie miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.