PARTNER PORTALU
 • BGK

Szczecin zapowiada szereg działań, by polepszyć jakość powietrza

 • PAP/EM    3 lutego 2017 - 16:01
Szczecin zapowiada szereg działań, by polepszyć jakość powietrza
Od początku okresu grzewczego straż miejska przeprowadziła ponad 300 kontroli, by sprawdzić, czym mieszkańcy palą w piecach (fot.pixabay)

• Ok. 400 działań, które mają wpływać na polepszenie jakości powietrza będzie zrealizowanych w Szczecinie do końca 2020 r. - zapewnił Paweł Adamczyk, dyrektor ze szczecińskiego magistratu.
• Inwestycje wpisano w plan gospodarki niskoemisyjnej miasta.
"Termomodernizacja budynków mieszkalnych i publicznych, instalacja paneli fotowoltaicznych czy wymiana ogrzewania i oświetlenia to tylko niektóre z działań, jakie znajdują się w planach gospodarki niskoemisyjnej w Szczecinie" - wymienił podczas konferencji dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Paweł Adamczyk. Jak zaznaczył, program zbudowany jest z wielu pojedynczych działań o różnej skali, od przedsięwzięć opiewających na kilka tysięcy złotych do inwestycji wielomilionowych.

Dokument strategiczny szczecińskiego Urzędu Miasta przyjęty w 2015 r. wyznacza perspektywę działań w aglomeracji szczecińskiej do 2020 r. Zakłada osiągnięcie średniej redukcji zanieczyszczeń w granicach 83,7 proc., w tym redukcję o 41,1 proc. CO2.

Dyrektor Adamczyk zapowiedział, że w najbliższym czasie rozpocznie się modernizacja infrastruktury torowej. "Chcemy, by cała sieć tramwajowa w Szczecinie mogła funkcjonować w oparciu o zmodernizowany tabor, była bardziej komfortowa" - powiedział.

Czytaj też: Mateusz Morawiecki: Presja na Polskę ws. emisji CO2 i smogu niepotrzebna

Urzędnik podkreślił, że w mieście trwa wymiana taboru autobusowego. "Prowadzimy postępowanie na zakup 20 autobusów, które będzie sfinalizowane na początku 2018 r. W tym roku zakontraktujemy także zakup 16 autobusów hybrydowych" - zaznaczył.

Magistrat poinformował, że w ostatnich latach kupiono ponad 100 ekologicznych autobusów i 28 tramwajów. W planach jest zakup kolejnych 40 nowoczesnych autobusów oraz 70 tramwajów.

Adamczyk dodał, że do końca 2016 r. w ramach ogólnopolskiego programu "Kawka" w Szczecinie zlikwidowano ponad 800 starych pieców i zamontowano w ich miejsce ekologiczne źródła ciepła.

Urząd miasta do końca sierpnia 2018 r. ma zdemontować jeszcze ok. 1 tys. pieców. Szacuje, że koszt programu do tej pory wyniósł blisko 30 mln zł, z czego połowa dotacji pochodziła z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Czytaj też: Piece grzewcze poniżej V klasy emisyjnej tylko do końca czerwca 2018 r

Do końca sierpnia 2018 r. zaplanowano także podłączenie do ogrzewania z miejskiej sieci ciepłowniczej 42 budynków komunalnych, wykonanie termomodernizacji oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Koszt tej inwestycji wyniesie 17 mln zł.

Dyrektor zapewnił, że miasto samodzielnie sfinansuje kolejne inwestycje ze względu na zawieszenie przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska programu "Kawka". "Oznacza to jednak mniejszą liczbę podmiotów, którym będziemy mogli partycypować w kosztach, które ponoszą" - zaznaczył.

Szczeciński urząd miasta poinformował, że od początku okresu grzewczego straż miejska przeprowadziła ponad 300 kontroli, by sprawdzić, czym mieszkańcy palą w piecach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.