PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecinianie wymianiają kotły opałowe

  • bad    22 września 2015 - 18:27
Szczecinianie wymianiają kotły opałowe

Szczecin chce poprawić jakość powietrza.

Szczecin przystępuje po raz trzeci do ogólnopolskiego programu, który umożliwi poprawę jakości powietrza w mieście. Dzięki niemu można otrzymać dotacje np. na wymianę pieca węglowego na bardziej ekologiczny lub przyłączyć się do miejskiej sieci cieplnej.
Program zakłada poprawę jakości powietrza, w szczególności zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, pyłów (PM 10, PM 2,5), benzo(a)pireu oraz dwutlenku węgla (CO2). Jest adresowany m.in. do osób fizycznych, wspólnot mieszkaniowych, organizacji pozarządowych i spółdzielni mieszkaniowych. W ich imieniu wniosek będzie składała gmina miasto Szczecin.

125 mln zł na program Kawka

W przypadku zakwalifikowania się do programu kwota dofinansowania będzie wynosić do 50% kosztów kwalifikowanych. Dotacje w III edycji Kawki obejmują cały Szczecin. W tym roku na całą Polskę jest przeznaczonych 125 milionów złotych. Jednak, aby miasto mogło przystąpić do wdrożenia programu, chce poznać liczbę mieszkańców oraz podmiotów zainteresowanych modernizacją systemu ogrzewania.

Ogólnopolski program Kawka umożliwia poprawę jakości powietrza w mieście. Pieniądze z dotacji płyną do samorządu, ale ostatecznym odbiorcą  dofinansowania mogą być m.in. osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, deweloperzy.

Obecnie trwają działania związane z dwoma pierwszymi edycjami. Kawka I (pilotażowa) obejmuje swoim zakresem wymianę źródeł ciepła, jak i termomodernizację budynków. Program dotyczy ok. 60 lokalizacji, w których jest przeprowadzana modernizacja źródła ciepła, przez miejskich zarządców nieruchomości oraz przez mieszkańców.

W sumie ponad 600 kotłów opalanych węglem ma zostać zlikwidowanych oraz być zastąpione kotłami gazowymi lub przyłączeniem do sieci cieplnej. Pięć budynków zostało zgłoszonych do termomodernizacji. Koszt całkowity zadania to blisko 13 mln zł Dotacja - 55% (45% ze środków NFOŚiGW i 10% ze środków WFOŚiGW w Szczecinie). Realizacja pierwszej edycji rozpoczęła się w kwietniu 2014 r. Obecnie trwają rozliczania.

Natomiast w edycji Kawka II Szczecin wnioskował o modernizację ogrzewania w ponad tysiącu lokali, w których ma być zlikwidowanych ok. 1300 pieców kaflowych. Dodatkowo 49 budynków ma przejść termomodernizację czyli oprócz wymiany źródła ogrzewania, wymienione zostaną m.in.: dach,  stolarka okienna i przeprowadzony jest remont elewacji.

Termomodernizacją mają być objęte między innymi budynki przy ul. Obrońców Stalingradu, ul. Śląskiej, ul. Bogusława X, Wojska Polskiego. Szczecin w imieniu mieszkańców, zarządców i deweloperów złożyła wniosek opiewający na ponad 51 mln zł. z czego blisko połowa pochodzi właśnie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Ze środków miasta na ten cel miasto zamierza przeznaczyć blisko 17 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.