Sześć regionów zajmie się ochroną jezior

Przedstawiciele sześciu regionalnych samorządów podpisali w środę w Sile k. Olsztyna list intencyjny ws. wspólnego realizowania "Programu ochrony jezior Polski Północnej". Chcą stworzyć spójny system działań służących poprawie czystości wód tych akwenów.
Sześć regionów zajmie się ochroną jezior

Zgodnie z podpisanym w środę przez marszałków i wicemarszałków listem intencyjnym program obejmuje sześć województw: pomorskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie i wielkopolskie. Poza samorządami mają w nim uczestniczyć także przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe i inne podmioty realizujące inwestycje związane z ochroną ekosystemów jezior.

Program zakłada podjęcie zintegrowanych działań, które powstrzymają degradację i poprawią stan ponad tysiąca jezior w regionach zajmujących 40 proc. powierzchni kraju. Chodzi głównie o ograniczenie ilości wprowadzanych związków azotu i fosforu, które przyczyniają się do eutrofizacji jezior. Obowiązek takiej ochrony wód nakłada na Polskę unijna Ramowa Dyrektywa Wodna.

Uruchomienie projektu jest warunkiem pozyskania dodatkowych środków z funduszy europejskich na budowę infrastruktury i inne działania ograniczające degradację jezior. Takie inwestycje będą dofinansowane w nowej perspektywie unijnej 2014-2020.

Poza samorządowcami w konferencji w Sile k. Olsztyna uczestniczyli przedstawiciele regionalnych zarządów gospodarki wodnej i dyrekcji ochrony środowiska, wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska, zarządów melioracji i urządzeń wodnych oraz instytucji centralnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE