PARTNER PORTALU
  • BGK

Szkolenia o odnawialnych źródłach energii

  • PAP    3 września 2012 - 13:30
Szkolenia o odnawialnych źródłach energii

Blisko 200 osób z woj. warmińsko-mazurskiego zatrudnionych w rolnictwie lub leśnictwie może wziąć udział w bezpłatnych szkoleniach poświęconych alternatywnym źródłom energii.
Nabór na odbywające się we wrześniu i październiku szkolenia, podnoszące wiedzę rolników o odnawialnych źródłach energii, organizuje Warmińsko-mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. W zajęciach mogą uczestniczyć mieszkańcy powiatów: lidzbarskiego, bartoszyckiego, elbląskiego, braniewskiego, iławskiego i nowomiejskiego.

Zdaniem Urszuli Anculewicz z olsztyńskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego widoczne jest coraz większe zainteresowanie taką tematyką. „Wiele osób szuka źródeł dodatkowych dochodów i sposobów zmniejszenia kosztów utrzymania gospodarstw. Liczy się również to, że stosowanie energii odnawialnej jest przyjazne dla środowiska” – oceniła.

Podczas dwudniowych, bezpłatnych szkoleń blisko 200 uczestników będzie poznawać możliwości techniczne i opłacalność stosowania alternatywnych źródeł energii w gospodarstwach. Zdobędą informacje o uwarunkowaniach prawnych i środowiskowych, jakie obowiązują dostawców surowców i producentów energii odnawialnej.

Poznają też technologie i poszczególne urządzenia: instalacje solarne, pompy ciepła, kotłownie na drewno, siano i słomę, turbiny wodne, przydomowe siłownie wiatrowe. Dowiedzą się też, jak zdobyć dofinansowanie na alternatywne źródła energii.

Oprócz wykładów odbędą się również wyjazdy studyjne na plantacje roślin energetycznych oraz do gospodarstw rolnych i instytucji, które już wykorzystują technologie odnawialnych źródeł energii.

Pierwsze takie kursy odbyły się w ub. roku; łącznie na Warmii i Mazurach zostanie przeszkolonych ponad 500 osób. Organizatorami szkoleń jest Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie i Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. Projekt jest realizowany w ramach programu wsparcia obszarów wiejskich.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.