PARTNER PORTALU
  • BGK

Szpitale mają mniejsze długi

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    29 listopada 2010 - 09:06
Szpitale mają mniejsze długi

Szpitale mają mniej długów, o które może się upomnieć komornik. Zobowiązania wymagalne publicznych placówek na koniec III kwartału wyniosły 2,56 mld zł.
To o blisko 6 proc. mniej niż na koniec czerwca. W pierwszym kwartale długi rosły – o 12,3 proc. Całkowite zobowiązania szpitali są czterokrotnie wyższe – wynoszą ok. 10 mld zł. Szczegóły resort zdrowia ma podać w najbliższych dniach – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Najbardziej spadły długi placówek samorządowych. Powodów jest kilka. Gdy przekształcane są w spółki, od razu znikają z ministerialnej statystyki. Ochrona zdrowia była też ważnym tematem kampanii samorządowej, więc powiaty i miasta najpilniejsze długi spłacały.

Z informacji firm, które zajmują się refinansowaniem wymagalnych zobowiązań, wynika, że odnotowały duże wzrosty.

W następnych miesiącach poprawy nie będzie. Narasta problem z nadwykonaniami, czyli świadczeniami wykonanymi przez szpital, mimo że skończyła się umowa z NFZ. Fundusz za nadwykonania nie chce płacić. O tym, jak słabo wygląda tegoroczny budżet funduszu, świadczy to, że w ostatnim tygodniu zdecydowano o jego obniżeniu – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.