PARTNER PORTALU
  • BGK

Sztuczna nerka dla środowiska?

  • www.mos.gov.pl/GK    26 kwietnia 2011 - 11:02
Sztuczna nerka dla środowiska?

Sztuczna nerka dla środowiska, lampy solarne czy termiczne utylizacje niskokalorycznych gazów odpadowych to niektóre z 21 technologii zakwalifikowanych do Akceleratora Zielonych Technologii GreenEvo.
Ich autorzy – 19 polskich firm, otrzymali z rąk ministra środowiska, Andrzeja Kraszewskiego specjalne certyfikaty. Przedstawione przez firmy technologie pomagają zmniejszyć negatywny wpływ działalności człowieka na środowisko, dotyczą gospodarowania odpadami, efektywności energetycznej, gospodarki wodnej i geotermii.

Czytaj też: GreenEvo – zielona ewolucja technologii

– Technologie, jakie oferują firmy otrzymujące certyfikaty GreenEvo, mają szanse na międzynarodowy sukces – podkreślił minister Kraszewski. – Ich promocja na rynkach zagranicznych jest priorytetem resortu środowiska. Technologie są bowiem podstawowym narzędziem służącym walce ze zmianami klimatu, lepszemu bardziej ekologicznemu wytwarzaniu energii, efektywniejszemu oczyszczaniu ścieków czy lepszej gospodarce odpadami – powiedział minister.

Technologie często zaskakują, nie tylko skutecznością działania, ale także swoją nazwą. Najnowszy projekt POLIMAT EKO Sp. z oo – sztuczna nerka dla środowiska służy rekultywacji zbiorników wodnych i w efekcie wpływa na poprawę stanu wód.

Jak mówi prezes firmy Janusz Sztramski tego typu urządzenia działają już przy dwóch polskich jeziorach Parnowskim i Starodworskim. Wkrótce poznamy efekty działania nerki, na pierwszym z nich, w którym woda jest oczyszczana i dodatkowo napowietrzana. Kończą się bowiem, trwające od września ubiegłego roku, badania wody.

Z kolei jezioro Starodworskie w województwie warmińsko– mazurskim, z powodu dużego zasiarczenia przygotowywane jest właśnie do odgazowywania. Także w tym przypadku wykorzystane będą możliwości sztucznej nerki.

GreenEvo – Akcelerator Zielonych Technologii to innowacyjny projekt Ministerstwa Środowiska przygotowany, z myślą o promocji polskich technologii środowiskowych i wspierania rozwoju przedsiębiorstw w tym zakresie.

Ma on pomóc polskim firmom zaangażowanym w rozwój zielonych technologii w poruszaniu się na rynkach międzynarodowych i przygotowaniu ich do konkurencyjnego zarządzania swoimi projektami.

Ministerstwo Środowiska przygotowało projekt GreenEvo – Akcelerator Zielonych Technologii w ramach 14. Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu, która odbyła się w Polsce w grudniu 2008 roku.

Prowadząc projekt ministerstwo w praktyczny sposób realizuje założenia najważniejszego strategicznego dokumentu środowiskowego, Polityki Ekologicznej Państwa, dotyczące transferu technologii oraz prowadzenia działań proekologicznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.