PARTNER PORTALU
  • BGK

Szukają nowych źródeł energii

  • wnp.pl (Patrycja Batóg)    17 lutego 2010 - 17:09

W Ostrowcu Świętokrzyskim jest analizowana możliwość powstania nowego przedsiębiorstwa zajmującego się produkcją energii cieplnej i elektrycznej, poinformował urząd miasta Ostrowca Świętokrzyskiego.
Trwają intensywne rozmowy, w których uczestniczą zarówno przedstawiciele kilku firm zewnętrznych jak i ostrowieckiej Miejskiej Energetyki Cieplnej oraz Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów „Janik”.

Przy lokalizacji przedsiębiorstwa pod uwagę brana będzie przede wszystkim bliskość dostępu do miejskiej sieci cieplnej, co w pierwszym rzędzie premiuje tereny MEC na Nowym Zakładzie.

– To szansa na uzyskanie certyfikatu tzw. „zielonej energii”, ponieważ do jej produkcji użyte będą komunalne odpady na przykład w postaci traw czy gałęzi z wycinek drzew. Dzięki temu w Ostrowcu Świętokrzyskim niezależnie od skoków cen węgla możemy mieć tanią energię cieplną i elektryczną - mówi wiceprezydent miasta Jarosław Górczyński.

- Szczególnie zależy nam na tej drugiej. Potrzebna do jej wytwarzania instalacja jest polskim produktem, w którym wykorzystywany jest proces uzyskiwania wodoru i jego przekształcania w energię przy pomocy pary. Jest to z jednej strony opłacalne przedsięwzięcie o bardzo wysokiej stopie zwrotu zaś z drugiej strony przyjazne środowisku, bo spalimy mniej węgla a duża część odpadów komunalnych nie trafi na wysypisko tylko zostanie przetworzona w energię – wyjaśnia wiceprezydent.

Eksperci szacują, że przykładowo w okresie letnim nowe źródło energii mogłoby zabezpieczyć prawie 100 % zapotrzebowania na ciepłą wodę. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Kanadyjski Zintegrowany System Gospodarki Odpadami - BioCrudetechnology - , 2010-06-28 15:21:11

    Mozna i za smieci !!!! Dlaczego nie Zintegrowany System Gospodarki Odpadami oparty na rozsadnym stosowaniu roznych technologii - celem racjonalnej segregacji, odzysku energii z odpadow w posatci gazu, energii elektrycznej czy biopaliw jak i wysokokalorycznych nawozow. Sa Firmy ktore sfina...nsuja tego typu dzialania nawet w 100 % - bez Unijnych dodatkow Instalacje tzw Zintegrowanej Gospodarkli Odpadami , tyle ze musza miec gwarancje ze przez 30 lat nikt im nie bedzie przeszkadzal w biznesie - dlatego raczej pracuja w Chinach, Indiach czy w Afryce. Firmy te oprocz tego ze likwiduja kwestie smieci to dostarczaja na rynek energie pozyskana z przerobki smieci w postaci gazu, elektryki czy biopaliw a dodatkowo daja wysokokaloryczny nawoz. Zasadnicza kwestia to odpowiedni strumien odpadow. I tu trzeba sie zebrac w Zwiazki Odpadow !!! by uzyskac 600 - 2000 To / dobe - a jak widac Karkow ma ten strumien ok. 997 To / dobe. Wystarczy nam przeslac ankiete z morfologia odpadow, a my sie ustosunkujemy. Proponuje kontakt tadeusz Jurkiewicz 032 209 44 56 0600 209 893 tadejurkiewicz@hotmail.com  rozwiń