PARTNER PORTALU
  • BGK

Szybsza wycinka drzew po nowemu? Jest pomysł

  • aw    13 lipca 2017 - 07:19
Szybsza wycinka drzew po nowemu? Jest pomysł
Ustawy o ochronie przyrody niedawno już była nowelizowana (fot.pixabay)

Szykuje się kolejna nowelizacja ustawy o ochronie przyrody. Poseł PiS proponuje, by wszystkie postępowania w sprawach o zezwolenie na usunięcie drzew czy krzewów na terenie miast na prawach powiatu prowadzone było przez prezydentów tych miast.
Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna” z apelem w tej sprawie do Ministerstwa Środowiska zwrócił się poseł PiS Dariusz Starzycki. Jego zdaniem bowiem obowiązująca formuła w sprawie zezwolenia na usunięcie drzew i krzewów z terenów gminnych i Skarbu Państwa jest zbyt czasochłonna.

Czytaj też: Opłaty za wycinkę drzew i krzewów: Jest rozporządzenie Ministra Środowiska

Prezydent miasta musi bowiem występować o zgodę do marszałka województwa jako organu właściwego lub do samorządowego kolegium odwoławczego o wyznaczenie innego organu.

Samorządowcy wydają się być za proponowanymi przez posła zmianami. Problemem jest to, że miasto same sobie wydawałoby zgodę na wycinkę.

– Oczywiście to jest przypadek, w którym miasto byłoby sędzią we własnej sprawie, ale przecież rozważając wycięcie drzew, nie występuje w swoim własnym interesie, ale publicznym. Nie wydaje mi się w tym względzie konieczne, aby niezależny organ wydawał tę decyzję. Przecież trzeba brać pod uwagę również to, że obecne przepisy wydłużają całe postępowanie oraz są kosztochłonne – komentuje dla DGP Grzegorz Kubalski ze Związku Powiatów Polskich.

Przypomnijmy, pod koniec maja Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o ochronie przyrody, która zaostrzyła obowiązujące od początku roku liberalne prawo dotyczące wycinki drzew ale na prywatnych gruntach. W pewnych przypadkach, by wyciąć drzewo trzeba teraz uzyskać zgodę w gminie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Prof. Glass, 2017-07-13 10:50:51

    Chazarski Sanhedryn odwraca uwagę gojów kolejną hucpą! Niedługo będziemy bezwodną pustynią, i nie da się jeździć rowerami bez masek przeciwpyłowych! Od koniec III kw. zaczną się wyłączenia prądu dla przemysłu! AS potem dla ludzi! Mamy chroniczny brak inwestycji w energetykę,. A tu co kolejne grzeban...ie przed prawnym bublem!  rozwiń