Szyszko: Zasoby geotermalne i biomasa są szansą Polski w energii odnawialnej

- Z krajowego punktu widzenia, to dobra wiadomość, że Polska chce zrobić użytek ze swoich krajowych zasobów energii odnawialnej, takich jak geotermia. To bardzo ważne źródło i także biomasa, to zdecydowanie pomoże zredukować polski ślad węglowy - powiedział Fatih Birol, szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej, podczas konferencji prasowej na szczycie COP21.
Szyszko: Zasoby geotermalne i biomasa są szansą Polski w energii odnawialnej
To dobra wiadomość, że Polska chce zrobić użytek ze swoich krajowych zasobów energii odnawialnej, takich jak geotermia - powiedział Birol (COP21, fot.twitter.com/MinSrod)

1 grudnia podczas polskiej prezentacji w ramach szczytu klimatycznego ONZ w Paryżu minister środowiska Jan Szyszko ocenił, że zasoby geotermalne i biomasa są szansą Polski w energii odnawialnej. Podczas prezentacji przedstawiono geotermalne projekty w Toruniu i Kole.

We wtorek na pytanie o klimatyczne stanowisko Polski oraz o geotermię i biomasę Birol zdeklarował: "Co do Polski, każdy kraj ma swoje strategie polityki krajowej, Polska jest członkiem Unii Europejskiej, złożyła deklarację (klimatyczną na COP21 - red.) w ramach Unii Europejskiej. Ale z krajowego punktu widzenia, to dobra wiadomość, że Polska chce zrobić użytek ze swoich krajowych zasobów energii odnawialnej, takich jak geotermia. To bardzo ważne źródło i także biomasa, to zdecydowanie pomoże zredukować polski ślad węglowy".

Szef MAE odniósł się też do wezwania ekologów, by cele klimatyczne powiązać w globalnej umowie klimatycznej z celami energetycznymi, jak wycofanie się z paliw kopalnych, w tym z węgla, do 2050 r.

"Dziś około 80 proc. globalnej energii pochodzi z paliw kopalnych: węgla, ropy i gazu. W naszym scenariuszu 2 stopni (wzrostu temperatur) w 2040 roku wciąż około 60 proc. energii pochodzi z paliw kopalnych. Ale musimy zrobić kilka rzeczy. Pierwsza to zrobić użytek z bardzo ważnych technologii, takich jak wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla, by eksploatować paliwa kopalne w przyjazny dla środowiska sposób. Druga rzecz, to musimy upewnić się, że używamy paliw kopalnych w dużo bardziej efektywny pod względem energetycznym sposób" - odpowiedział.

Dodał, że kieruje się ponad 500 miliardów dolarów subsydiów, by utrzymywać na niskim poziomie ceny paliw kopalnych i "to jest bardzo nie fair wobec energii odnawialnej i efektywności energetycznej".

Jego zdaniem subsydia te będą kluczowym utrudnieniem dla realizacji klimatycznych deklaracji krajów (INDC - Intended Nationally Determined Contributions), polegających na zwiększeniu udziału energii odnawialnej i zwiększeniu efektywności energetycznej.

Trwająca do 11 grudnia paryska konferencja klimatyczna krajów ONZ ma się zakończyć globalnym porozumieniem klimatycznym. Chodzi o to, by dzięki zadeklarowanym działaniom nie dopuścić do większego wzrostu średnich temperatur na świecie niż 2 stopnie Celsjusza w porównaniu z erą przedindustrialną.

By zrealizować ten cel, państwa konwencji klimatycznej ONZ (186 ze 194) określiły swoje krajowe wkłady w ochronę klimatu, czyli INDC. UE zaoferowała co najmniej 40-procentową redukcję emisji CO2 do 2030 r.

Jednak złożone wkłady nie zapewnią zatrzymania globalnego ocieplenia na poziomie 2 stopni Celsjusza, ale - jak wskazywano w Paryżu - na poziomie ok. 3 stopni. Dlatego m.in. UE naciska na rewizję celów co 5 lat, by można było z czasem zwiększyć ambicje i ostatecznie zatrzymać się na dwóch stopniach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

Wg mnie potencjał też ma mikro elektrownie wodne, energetyka wiatrowa lodowa i na morzu. W Polsce jest ok 7000 spiętrzeń po dawnych młynach wodnych, moc do ok różna do ok 100 kW, czyli ok 400 MW potencjalnej mocy, czyli ok 1200 MW porównywalnej do wiatrowej. Oprócz takiej mikro elektrowni mógłby... powstać staw hodowlany, ok 14 000 potencjalnych miejsc pracy bezpośrednio. rozwiń

Micro elektrownie, 2015-12-10 18:51:55 odpowiedz

Do Piotr Barczak: Ale linki jest dostępny na FB... :)

AKG, 2015-12-09 12:23:21 odpowiedz

A co z poprawieniem efektywnosci energetycznej w Polsce? Co do biomasy to dla Pana Szyszko mam dobry materiał. UE planuje wprowadzić pewne ramy użycia biomasy wg tzw kaskadowego użycia. Warto aby Minister się zapoznał: Cascading use of biomass - EEB (niestety nie moge wkleic linku). z pozdrow...ieniami, Piotr Barczak rozwiń

Piotr Barczak, 2015-12-09 09:01:10 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE