PARTNER PORTALU
  • BGK

Takie będą samorządowe budynki przyszłości

  • MR    28 sierpnia 2012 - 13:54
Takie będą samorządowe budynki przyszłości

Bloki i budynki użyteczności publicznej już niedługo mogą przybrać zupełnie nowy charakter. Polskie gminy nauczą się od Szwajcarów jak poprawiać ich energoefektywność poprzez tworzenie ogrodów na ich ścianach i dachach.
Od maja 2012 roku Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć "Energie Cités” we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem „Dachy Zielone” (PSDZ) z Wrocławia oraz Uniwersytetem Nauk Stosowanych w Zurychu (ZHAW) realizuje dwuletni projekt „Ogród nad głową - czyli szwajcarskie zielone dachy i żyjące ściany modelem i inspiracją dla innowacyjnych działań polskich samorządów na rzecz oszczędności energii i ochrony klimatu”. Jest on współfinansowany przez Szwajcarię w ramach Szwajcarskiego Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Celem działań w nim planowanych jest przekazanie polskim gminom szwajcarskiego know-how poprawiającego energoefektywność budynków dzięki "ogrodom na dachach i ścianach", tworzonym w ramach zrównoważonego gospodarowania energią w gminie. Projekt nawiązuje do trendów modernistycznej architektury XX w., zapoczątkowanych przez urodzonego w Szwajcarii, światowej sławy architekta, Le Corbusier'a, czyli koncepcji ogrodów na dachach jako kompensacji przestrzeni zielonej zajętej przez budynek.

Czytaj też: Stolica idealna dla zielonego funduszu

Bezpośrednio w projekcie wezmą udział reprezentanci 12 urzędów gmin będących członkami Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć "Energie Cités" oraz sygnatariuszami "Porozumienia Burmistrzów", a także około 1200 przedstawicieli lokalnych społeczności. Pośrednio z projektu skorzystają wszystkie polskie gminy będące adresatami kampanii informacyjnej w mediach i na portalach internetowych.

Kampania informacyjno-promocyjna już się rozpoczęła, wkrótce ukaże się broszura prezentująca 10 najlepszych szwajcarskich i polskich praktyk w zakresie wykorzystania ogrodów na dachach i ścianach. Na początku przyszłego roku opublikowany zostanie także podręcznik dla gmin opisujący najlepsze praktyki szwajcarskie, sytuację branży ogrodów na dachach/ścianach w Szwajcarii i Polsce; stanowiący kompendium wiedzy o ich projektowaniu, utrzymaniu i roli w proklimatycznej strategii gmin i adaptacji do zmian klimatu.

Czytaj też: Wybiorą najpiękniejszy wiejski ogród 

Dzięki wizycie studyjnej w Szwajcarii, "państwie zielonych dachów i ścian", warsztatom, konferencjom, Dniom Zielonych Dachów, konsultacjom ze szwajcarskimi i polskimi ekspertami uczestnicy poznają osiągnięcia Bazylei, gdzie ok. 25% pow. dachowej pokryte jest roślinnością i Zurychu, którego dachowe plantacje orchidei i podziemne osiedla zachwycają ekologów. Ponadto nauczą się, jak realizować podobne inicjatywy na swoim terenie.

Rozliczne korzyści ekonomiczne i ekologiczne wynikające z udziału w projekcie obejmą przede wszystkim zwiększenie partycypacji społecznej i integracji gminnych społeczności poprzez wspólne zakładanie zielonych dachów/ścian na budynkach mieszkalnych, publicznych (szkoły; szpitale; urzędy) czy gospodarczych (garaże; parkingi).

Czytaj też: Eko-zakupy z ministerstwem środowiska

Zielone dachy i żyjące ściany przyczyniają się nie tylko do redukcji emisji CO2 i zwiększenia energoefektywności budynków, ale także służą poprawie retencji wody opadowej dla oszczędności energii w systemach ściekowych oraz ograniczeniu powodzi. Ponadto zrealizowanie takich inwestycji pozwoli złagodzić efekt "wysp ciepła" - emisji ciepła przez samochody; budynki; nawierzchnie dróg. Nie bez znaczenia jest także edukacja na temat znaczenia i sposobów odtwarzania powierzchni zielonej, utraconej w wyniku urbanizacji, tworzenia miejsc wypoczynku, odbudowy ekosystemów (ptaki, rośliny, owady) oraz społecznego zapotrzebowania na architekturę ekologiczną.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: