PARTNER PORTALU
  • BGK

Tarnów chce mieć autobusy zasilane skroplonym gazem ziemnym

  • tarnow.net.pl    19 maja 2015 - 20:08
Tarnów chce mieć autobusy zasilane skroplonym gazem ziemnym

fot. Paweł Topolski/www.tarnow.pl

MPK Tarnów zaprezentowało autobus zasilany skroplonym gazem ziemnym. Prezentacja miała związek z modernizacją taboru, o którą będzie się starać spółka.  W przypadku uzyskania dofinansowania z UE, MPK wymieni 45 pojazdów.




W związku z planowaną modernizacją podjęto już pierwsze kroki w tym kierunku. W czerwcu zostanie rozstrzygnięty przetarg na zakup pierwszych pięciu pojazdów, które mają stanowić wkład własny do projektu.

Ma być taniej i bardziej eko

Zanieczyszczone powietrze jest zmorą każdego miasta, polskich w szczególności. Chcemy skorzystać z możliwości finansowania z funduszy europejskich i zakupić autobusy o podobnym standardzie, które mają być przede wszystkim bardziej przyjazne dla środowiska – mówił podczas spotkania prezydent Roman Ciepiela. Oprócz względów ekologicznych, zakup pojazdów zasilanych skroplonym gazem ziemnym ma również uzasadnienie ekonomiczne. Autobusy LNG pozwalają obniżyć koszty paliwa nawet do 30 proc.

– Autobusy zasilane LNG pracują ciszej niż te na ropę, a jedno tankowanie wystarczy do przejechania 400 km. Ponadto, są to najbezpieczniejsze modele, o czym może świadczyć fakt, że jeżdżą po Disneylandzie - przekonywał Michał Śliżak, wiceprezes firmy Solbus. Początkowo autobus nie chciał odpalić ze względu na zbyt wysoką temperaturę gazu ciekłego, która utrudniła rozruch. – Było to testowe tankowanie ze stacji mobilnej, przy korzystaniu ze stacji tradycyjnej w sposób ciągły taki problem nie występuje – tłumaczy Jerzy Wiatr, prezes MPK.

Autobusy zasilane skroplonym gazem ziemnym mają szereg zalet w kontekście ochrony środowiska. Silniki zasilane tym paliwem są dużo bardziej przyjazne dla środowiska pod względem emisji zanieczyszczeń. Ponadto kierowcy mogą korzystać z mobilnej stacji paliw, która może obsłużyć nawet 20 autobusów. W Polsce technologia LNG jest obecnie używana w Olsztynie i Warszawie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!








KOMENTARZE (1)

  • Tarnowianka, 2015-05-20 08:14:23

    a gdzie lezy TRANÓW? Chetnie poznałabym to miasto



NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI



Wyszukiwarki

Polecane oferty: