PARTNER PORTALU
  • BGK

Tatrzański park wśród najlepszych na świecie

  • PAP    7 lipca 2014 - 18:48
Tatrzański park wśród najlepszych na świecie

Tatrzański Park Narodowy znalazł się w zestawieniu 30 polecanych parków narodowych świata; galerię zdjęć opublikował portal telewizji CNN. Doceniono walory krajobrazowe Tatr, warunki pogodowe, możliwości uprawiania sportów oraz kulturalną stronę regionu.
ZAKTUALIZOWANE. Zdjęcia z Polski znalazły się obok takich parków jak m.in. park Krugera w Afryce, Uluru-Kata Tjuta w Australii, Iguazu w Australii, Cairngorms - w Szkocji, Tikal - w Gwatemali, Galapagos - w Ekwadorze, Goreme - w Turcji.

Autorką zdjęć, zamieszczonych na amerykańskim portalu, a przedstawiających 30 najbardziej interesujących parków, jest m.in. Anne Dirkse z Kolorado, która przemierzyła - jak pisze portal CNN - siedem kontynentów. Odwiedzając wiele miejsc, stwierdziła, że to właśnie parki narodowe są wśród najbardziej godnych polecenia.

"Kocham naturę, lubię doświadczać jej piękna - zwłaszcza w odosobnionych miejscach, z dala od hałasu, zanieczyszczeń świetlnych, do których tak wielu z nas jest przyzwyczajonych na co dzień" - mówi Dirkse.

Ponieważ galeria zdjęć na portalu CNN może sugerować, że jest to ranking, fotoreporterka wyjaśniła, że zestawienie zdjęć na stronie CNN nie jest rankingiem w dosłownym znaczeniu tego słowa. Zdjęcia jej i innych fotoreporterów, współpracujących z CNN, tworzą galerię parków, usytuowanych poza USA, a godnych odwiedzenia.

"To dla nas ogromne wyróżnienie. Cieszymy się, że doceniono walory Tatr, a także działania pracowników parku na rzecz ochrony przyrody" - powiedział dyrektor TPN Szymon Ziobrowski.

Tatrzański Park Narodowy utworzono w 1954 roku. Powierzchnia TPN wynosi ponad 21 tys. hektarów. Około 70 proc. powierzchni TPN zajmują lasy i zarośla kosodrzewiny, a pozostałe 30 proc. to murawy wysokogórskie, skały i wody. Ochroną ścisłą objęte jest ok. 11,5 tys. hektarów powierzchni, w tym całe piętro hal i turni, piętro kosodrzewiny, oraz częściowo również lasy regla górnego i dolnego.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Turystka, 2014-07-10 08:08:52

    Popieram, Tatry są piękne. Miałam okazje być w tym roku po raz pierwszy w Zakopanem i widoki są cudowne. Cały efekt psuje jednak widok męczonych koni nad Morskim Okiem. Leniwi turyści za 40-50 zł od osoby w jedną stronę podjeżdżają w zapchanych bryczkach pod górkę. Niby górka nie jest wysoka za t...o bardzo rozległa i chude koniki z ledwością ciągną wozy z leniwymi turystami. Takich kursów jeden zaprzęg robi kilkanaście razy w tę i z powrotem (sprawdzone). Jak konie te przeżyją po takiej codziennej harówie trzy lata to będzie cud. Zamiast koników powinny być wagoniki jak na Gubałówkę.  rozwiń