Technologia ze Śląska cenniejsza od węgla

  • Przegląd prasy/Dziennik Zachodni
  • 07-10-2010
  • drukuj
Koniec epoki węgla? Na Śląsku to fakt. Region to już nie tylko kopalnie i przemysł ciężki. Coraz częściej jest znany w świecie z dobrych pomysłów i nowoczesnych technologii.
Technologia ze Śląska cenniejsza od węgla

Przykładów jest mnóstwo. Firma z Katowic jest europejskim potentatem na rynku informatyki śledczej. W Łaziskach działa jedyny na kontynencie producent komputerowych modułów pamięci. W bielskiej fabryce powstają elementy silników do gigantycznych boeingów, a w Siemianowicach Śląskich techniką spawania laserowego powstają elementy do samochodów światowych marek – pisze „Dziennik Zachodni”.

Najnowszym wynalazkiem informatyków działającej na rynku informatyki śledczej katowickiej firmy Mediarecovery. jest degausser, urządzenie służące do nieodwracalnego kasowania danych. Dotąd w UE tylko jedna firma oferowała takie rozwiązanie. Zastosowanie? Wszędzie, gdzie chronione są informacje niejawne: od sądów i rządów, po agentów wywiadu.

Architektów przemiany gospodarczo-wizerunkowej regionu jest więcej. Aż pięć firm z województwa Ministerstwo środowiska uznało za Liderów Zielonych Technologii. Ich rozwiązania mogą stać się polskimi hitami eksportowymi.

Najlepszą wizytówką rewolucji technologicznej regionu są zagraniczne sukcesy firm z woj. śląskiego. Skalę zjawiska pokazuje też struktura wytwarzania. Dwie dekady temu 60 proc. jej całości pokrywało górnictwo i hutnictwo. Dziś to 14 proc. produkcji. Trzeci dowód to zatrudnienie w głównych dziedzinach opierających się na nowych technologiach, które rośnie w imponującym tempie – pisze „Dziennik Zachodni”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

jazeli mamy ochrone srodowiska to dlaczego na działkach w porcie centralnym ludzie mieszkający tam nie mają szamb tylko idzie w ziemie zamiast ekologji jest chemia a prezes nic w tym kierunku nie robi prosze o interwencje ochrone srodowiska.

działkowicze z wyspy puckiej, 2010-10-07 11:07:36 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE