PARTNER PORTALU
  • BGK

Termomodernizacja, audyty energetyczne, odnawialne źródła energii - miasta wydają miliony

  • em    7 grudnia 2015 - 12:44
Termomodernizacja, audyty energetyczne, odnawialne źródła energii - miasta wydają miliony

Laureaci w kategorii efektywność energetyczna (fot. mat. prasowe)

Co robią polskie miasta, aby zmniejszyć zanieczyszczenie, obniżyć straty energii i dobrze nią gospodarować? Sprawdził to konkurs ECO-MIASTO 2015, który wyłonił miasta najlepiej realizujące politykę zrównoważonego rozwoju, w szczególności w dziedzinie efektywności energetycznej.
W konkursie ECO-MIASTO 2015 wyłoniono zwycięskie miasta, które najlepiej realizują politykę zrównoważonego rozwoju w czterech kategoriach, w szczególności w dziedzinie efektywności energetycznej.

Zdaniem jury Bielsko-Biała prowadziła kompleksowe działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej, a Kościerzyna wykazała się dużym zaangażowaniem władz miasta w tym obszarze, jednocześnie prowadząc szerokie działania edukacyjne w tym zakresie.

Wyróżnienia wśród miast z liczbą mieszkańców powyżej 100 tys. otrzymały Poznań, Gdynia, Kraków i Częstochowa, które doceniono za kompleksowe podejście do zagadnienia promowania efektywności energetycznej, natomiast Miechów (poniżej 100 tys. mieszkańców) wyróżniono za promowanie odnawialnych źródeł energii.

Termomodernizacja i audyt

Dla wszystkich miast biorących udział w konkursie ECO-MIASTO 2015 termomodernizacja budynków
i audyty energetyczne to działania, na które przeznaczają dużą część budżetu. Wszystko po to, aby obniżyć koszty ogrzewania i zoptymalizować zużycie energii w miastach.

Kościerzyna wzięła udział w programie KAWKA, dzięki czemu mogła między innymi przeprowadzić termomodernizację budynków komunalnych i rozbudować miejską sieć ciepłowniczą.

W Częstochowie dla placówek edukacyjnych (szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych) przygotowano 22 audytów, które są podstawą do przeprowadzenia projektów termomodernizacyjnych. Podobnie w Toruniu, tylko w 2014 roku w budynkach użyteczności publicznej wykonano aż 27 audytów. Duże środki na działania związane z oszczędzaniem energii przeznacza Bielsko-Biała, która w latach 2015-2018 zainwestuje m.in.
w termomodernizacje i audyty energetyczne 71 mln złotych.

Zielona Góra na projekty budowy i modernizacji przeznaczy ok. 180 mln, a Tarnów 56 mln złotych. W sumie miasta uczestniczące w konkursie z budżetów na budowę i modernizację budynków, ponad 50% przeznaczą na poprawę efektywności energetycznej.

Odnawialne źródła energii

Analiza formularzy pokazała, że ważne dla miast są również projekty promujące odnawialne źródła energii. Zdecydowana większość miast wykorzystuje w większym bądź mniejszym stopniu energię produkowaną z OZE w budynkach prywatnych.

Spośród miast uczestniczących w konkursie najwięcej instalacji wytwarzających energię z OZE i obiektów wykorzystujących alternatywne źródła energii posiada Bielsko-Biała, która posiada aż 780 instalacji kolektorów słonecznych oraz 30 instalacji PV dofinansowanych przez Urząd Miejski. To ponad 8-krotnie więcej niż Częstochowa i aż 78-krotnie więcej niż Poznań, który ma zaledwie 10 instalacji OZE. Miasta takie jak Kościerzyna i Częstochowa w ramach rozwoju OZE prowadzą programy dofinansowań na założenie kolektorów słonecznych oraz instalacji fotowoltaicznej, a Kraków i Poznań inwestują w kogenerację i wykorzystanie biogazu.

Projekt ECO-MIASTO organizuje Ambasada Francji w Polsce, we współpracy z Renault Polska, Saur Polska, Grupą EDF reprezentowaną przez EDF Polska, DK Energy oraz TIRU, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz firmami Saint-Gobain, Schneider Electric i Krajową Agencją Poszanowania Energii.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.